Advertising
Yazılım 30 Kasım 2016, 15:35
Yeni petrol: data! Nerde saklayacağız?

Yeni petrol: data! Nerde saklayacağız?

Binlerce yıllık geçmişi bulunan Ipek Yolu’nun yerini, Fiber Yolu’nun alması bekleniyor. Bu geleceğe hazırlanmak için Türkiye’de yapılanlar yeterli mi? Bu sorunun yanıtını arayan, sadece bizler değiliz.

Almanya’da kurulan ve kısa vakit içerisinde bütün dünyaya hizmet veren Strato firmasının daveti üstüne, Berlin’deki heybetli bilgi merkezini görme şansım oldu.

Türkiye’de de çalışmalarını başlatan işyeri, ülkemizdeki hosting durumunu çok iyi tahlil etmiş. Firmaya tarafından en büyük sorunlarımız şöyle;

– Yüksek altyapı maliyet

– Pahalı internet

– Standartların desteklenmemesi

– Beceriksiz insan kaynağı

– Yüksek vergiler

Türkler, data merkezi seçerken neye bakıyor?

Verilerini internette saklayan kurumlar ve bireyler, bu hizmeti satın alırken aşağıdaki konular, tartı derecesine tarafından şöyle listeleniyor;

– Fiyat

– Alıcı hizmetleri

– Verinin korunması

– Bilinirlik

– Teknolojinin güncelliği

– Tecrübe

– Türk şirketi olup olmadığı

Strato, bütün bu talepleri ve Türkiye’nin potansiyelini kendi birikimleriyle karşılayabileceğini düşünüyor. Güvenliğin son derece yüksek seviyede tutulduğu şirkete antre çıkış yaparken, standartların getirdiği kurallara alıntı yapmak zorunda kalırken, bunun ne çağırmak olduğunu daha iyi anladık. Bilgi merkezini gezerken, cep telefonu deha sokmak yasaklanmış.

Özel görüşme!

Yorum Yap