Advertising
Yazılım 27 Kasım 2016, 15:13
Yapay Akıl Kitabı

Yapay Akıl Kitabı

Stratejili Oyunlar, Örüntü Tanınma, Doğal Dil İşleme, Prof. Dr. Vasif Vagifoğlu Nabiyev

Çok akıllı insanların bununla beraber sorunlu oldukları; sorun çözdükleri kadar sorun yarattıkları da bilinmektedir. İnsana özgü olan kıskançlık, bencillik ve “ben” hissi zekilerin gereğince değerlendirmesini zorlaştırmaktadır. Lakin zeki olmanın tartışılmaz neşeli yanları vardır ve akıl sadece tek bir bireyde bulunmayan çeşitli niteliklerin karışık bileşiminden oluşmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bu zeki niteliklerin birçok makinelere aktarılabilmektedir. Makinelerde, yaratıcılığa aleyhinde (şimdilik) bir kıskançlık duygusu olmadığından, bu yapay sistemlerin zeki davranışları zahmetsizce değerlendirilebilir.

Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş 5. Baskısını yapan kitapta, yapay ve doğal zeka ikilemine detaylı değinilmektedir. Yapay zekanın problem ve yöntemleri, yerli ve tanıdık olmayan kaynaklardan farklı bir şekilde ele dargın, konular sade ve akan bir dille anlatılmış, fazla sayıda örneğe yer verilmiştir.

Eser, bilgisayar mühendisleri öncelikle olmakla bilişim sistemleri, elektronik, endüstri ve uygulamalı matematik bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencileri için ders kitabı olarak hazırlanmıştır. Zeki davranışların bilgisayarda modellenmesiyle ilgilenen diğer araştırmacı ve iş sahipleri de kitaptan faydalanabilir.

Konu Başlıkları
    Doğal ve Yapay Akıl
    Sezgisel Problem Tahlil
    Oyunlar
    Kullanım Problemleri
    Bilgilerin Modellenmesi
    Yüklem Mantığı
    Mantıksal Programlama
    Uzman Sistemler
    Doğal Dil İşleme
    Bilgisayarlı Örüntü Tanıma
    Öğrenme
    Yapay Asap Ağları
    Genetik Algoritmalar ve Karınca Kolonisi Sistemi
    Bulanık Mantık
    Ses İşleme
    Robotbilim
    İnsan – Bilgisayar Etkileşimi

Zorlama Sayısı:  5

Ebat: 19×23

Sayfa Sayısı: 792

Yayınevi: Seçkin Yayıncılık

Bu yazı senden önce 152 kez okundu.

Yorum Yap