Advertising
Yazılım 30 Kasım 2016, 15:36
Visual Studio, Mac yolunda

Visual Studio, Mac yolunda

Microsoft, geçerli dosya bağlamını kaybetmeden doğru ve verimli bir şekilde kod yazmanıza olasılık tanıyan Visual Studio’yu hemen de Mac bilgisayarlara getiriyor. Peki, Microsoft’un bugüne dek yalnızca Windows işletim sisteminde faydalanma şansı sunduğu kodlama arayüzünü macOS’a getirmesi ne anlama geliyor?

Microsoft, Yazdığınız Kodu İzliyor!

Microsoft’un, Visual Studio 2015 içerisine eklediği kodlar ile yazılımcıların yazdığı kodları…

Xamarin ile CrossPlatform Development

Any Developer, Any Device, Any App

macOS için Visual Studio yayımlanacak

Microsoft kadar yapılan resmi duyuruya kadar, Visual Studio sonunda macOS tabanlı Mac bilgisayarlar içinde sunulacak. Bu anlamda Visual Studio uygulamak isteyen geliştiriciler yalnızca Windows tabanlı bilgisayarlara emrindeki kalmamış olacaklar.

Bu manâlı değişimin ardındaysa, Microsoft’un gelir sağlayan bulut operasyonlarına odaklanmasının yattığı açıklama ediliyor. Geçmişte programlama görevlerinin lokal sunucularda uygulanması, günümüzdeyse platformlardan egemen Azure, Amazon Web Services gibi bulut servislerinin öne çıkması karar için itici birer zor.

Microsoft, aldığı bu karar ile Visual Studio’yu çapraz platform haline getirirken profesyonel kullanıcıların da ister Windows ister macOS üzerinde proje üretmelerini sağlayacak.

Ilave olarak, Xamarin Studio başvuru formu geliştirme platformu tabanlı olan yazılım ile Mac ve iOS geliştiricilerinin Windows ekosistemi için de tatbik üretebilecekleri düşünülüyor. Hem, bu geliştiriciler Windows tabanlı bir bilgisayar alma veya Visual Studio için sanal makine kurma zahmetleri de ortadan kaldırılmış oluyor. Microsoft’un kendi çıkarına önemli bir hamle gerçekleştirdiğini buradan açık açık görebiliyoruz.

macOS için Visual Studio’nun bir önizlemesinin bu hafta gerçekleştirilecek olan Microsoft Connect (); konferansında sunulacağı belirtiliyor.

:: Visual Studio’nun macOS platformunda da kullanılabilir ülkü getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN

Bu yazı senden önce 209 kez okundu.

Yorum Yap