Advertising
Yazılım 27 Kasım 2016, 15:13
sosyal ağ iletilerini özetleyen yeni bir teknoloji

sosyal ağ iletilerini özetleyen yeni bir teknoloji

Xerox bilim insanları, bu teknoloji ile bireysel söylemleri, toplumsal söylemlere dönüştürmeyi hedefliyor.

Xerox bilim insanları, bu Teknoloji ile bireysel söylemleri, toplumsal söylemlere dönüştürmeyi, sosyal medyanın toplumsal yaşam üzerindeki etkisini ve kamuoyu oluşturma gücünü artırmayı amaçlıyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş işlem yönetimi şirketi Xerox, sosyal medyada yer alan bireysel mesajları inceleme ederek özetleyen, ortak bir görüşe dönüştüren yeni bir teknoloji üstünde çalışıyor. Xerox, “summarisation” diye tanımlanan bu özetleme teknolojisiyle, sosyal medyanın işlev ve etkisini daha da artırmayı hedefliyor. Özetleme teknolojisi ile sosyal medyada bulunan bireysel mesajlarda kayıtlı hafıza ve yorumların toplum genelinde ne derece paylaşıldığı belirlenebilecek. Toplumsal yaşamla ilgili alınan yönetim kararlarına insanlar nezdinde nasıl yaklaşıldığı fazla daha seri ve organize bir şekilde öğrenilmiş olacak. Fransa Grenoble Xerox Araştırma Merkezi Bilim İnsanı, Dil Teknolojileri Uzmanı James Henderson ve ekibinin bir kaç yıldan beri yürüttüğü bu proje üstünde manâlı gelişmeler katedildi. Avrupa Birliği fonlarıyla da desteklenen projenin egzersiz mantığını anlatan James Henderson’un video sunumu aşağı izleyebilirsiniz.

sosyal ağ özetleme teknolojisi nasıl çalışıyor ?

Sosyal medyada her gün milyarlarca ileti paylaşılıyor. Bu iletilerin birçoğu bireysel görüşler içeriyor ve milyarlarca iletiler aralarında bu bireysel düşünceler kaybolup gidiyor. Takipçilerin hemen olan olarak görebildiği kişisel iletilerin daha artı kişi göre görülebilmesi için o iletilerin başkaları ile paylaşılması gerekiyor. Kişisel fikirler geniş kitlelerle paylaşılamadığı vakit etkisini kaybediyor. Sosyal medyaya takipçisi fazla olan kişiler istikamet veriyor, daha az takipçili kişilerin görüşleri dikkatten kaçıyor. Geliştirilen özetleme teknolojisi, farklı ifade şekilleri ile yazılsalar da özünde aynı mesajı vermeye çalışan iletileri saptıyor, söylenmek istenen belli başlı fikri özetleyip ortaya bir görüntü, bir adalet koymaya çalışıyor.

Geliştirilen teknoloji toplumun öbür konulara, durumlara nasıl yaklaştığını fazla daha seri anlamayı sağlayacak. Aynı şeyi söyleyen fakat bambaşka yazılmış iletiler düz, kısa ve anlaşılması mümkün bir özet olarak görünüm haline geldiğinde, bu görüşe kaç kişinin katıldığı ya da katılmadığı anlaşılabilecek. Jurnal dile, usluba, ironik ve eleştirel yaklaşımlara göre açıklama tarzları da analiz edilebilecek. Suni zeka taşıyan algoritmalar, yazılan bir iletinin espri olup olmadığını, hakaret içerip içermediğini belirleyebilecek.

Yeni kamuoyu oluşturma platformları politikacılar için fırsat

Öbür dil ve yazılış biçimlerine sağduyu parametrelerle kurgulanan yazılım algoritmasının, aynı bir egzersiz mantığı ile bambaşka dillere de uyarlanabileceğini ifade eden Fransa, Grenoble, Xerox Araştırma Merkezi Bilim İnsanı ve Dil Teknolojileri Uzmanı James Henderson, “Fazla uzaktan olmayan bir gelecekte sosyal medyadaki kişisel mesajları bir araya getirerek toplumsal bir görüntü oluşturabileceğiz. Bu teknoloji, kamuoyu oluşturmak, toplumsal duyarlılığı geliştirmek için önemli bir adım olacağı gibi bununla beraber politikacıların toplumsal sorunları daha hızlı keşfetmeleri için de büyük bir fırsat olabilir” dedi.

Sosyal armoni, sağduyu karşılıklı görüşlerle gelişebilir

Kişiler, kendi görüşlerine sahip diğer kişilerin varlığından daha artı farkında olan oldukça fikirlerini iletmek için daha istekli oluyor. Ayrı görüşlerin farkında olan kişiler konulara daha toleranslı bakabiliyor, daha uzlaşmacı yaklaşımlar geliştirebiliyor. Bu özelliklere sahip sosyal medya araçları, daha duyarlı ve birbirini daha iyi anlayan toplumlar oluşturacak. Sosyal harmoni; aklıselim ve müşterek paydada buluşulan görüşlerle gelişecek. Xerox’un üstünde çalıştığı bu ve güya sosyal ağ analiz teknolojileri, toplumsal yaşamı daha demokratik ülkü getirecek.

 

Bu yazı senden önce 108 kez okundu.

Yorum Yap