Advertising
Yazılım 7 Ocak 2017, 07:20
RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı!

RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı!

Raspberry Pi Foundation göre Eylül ayında ARM tabanlı mini bilgisayarını kullananlar için sunulan PIXEL adlı işletim sistemi bundan böyle PC ve Mac bilgisayarlarda da kullanılabilecek.

Raspbian, PIXEL ile tamamen değişiyor

Raspberry Pi bilgisayarların resmi olarak desteklenen Debian Jessie tabanlı işletim sistemi…

Raspberry Pi PIXEL işletim sistemini artık PC ve Mac kullanıcıları da kullanabilecek

Kodlayıcılar tarafından üç aylık bir çalışma sonrasında ortaya çıkartılan x86 platformlar için Debian+PIXEL işletim sistemi bir disk imajı olarak sunulmuş durumda. PC ve Mac kullanıcıları, bu disk imajını ister DVD ister USB flaş belleğe yazdırarak PIXEL ortamını deneyimleyebilecekler.

Raspian ’ın yeni yüzü olarak sunulmuş olan PIXEL ’in zenginliklerinden x86 Debian ’ı sorunsuz olarak çalıştırabilecek PC ve Mac kullanıcılarının da faydalanması hedeflenirken, özellikle okulların sisteme ilgi göstereceği düşünülüyor.

Şu an için x86 platformları için Debian+PIXEL ’in deneysel bir sürüm olduğunun ise altı çizilmekte. Bunun sebebiyse PC ve Mac donanımları anlamında oldukça fazla çeşitlilik olması. Bu anlamda bazı donanım konfigürasyonlarında ufak sorunlar çıkması da muhtemel görülürken, ileride bunları aşılabileceği ifade ediliyor.

PC ve Mac için PIXEL işletim sistemi disk imajını indir

Etcher uygulamasını indir (SD kart veya USB sürücüye disk imajı yazdırmak için)

PC ve Mac bilgisayarınızı yazdırdığınız PIXEL disk imajıyla başlamak içinse BIOS ’unuzdan USB veya optik sürücüyü birincil ışık halkası getirmeniz gerekiyor.

:: PC veya Mac bilgisayarınızda PIXEL’i deneyecek misiniz?

Bu yazı senden önce 209 kez okundu.

Yorum Yap