Advertising
Yazılım 30 Kasım 2016, 15:35
Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı

Microsoft o sözlerini yutmak zorunda kaldı

Ayrıca Microsoft ayrıca de yazılım dünyası için çok büyük bir sürpriz gerçekleşti ve Microsoft, Linux Topluluğu’na aza oldu.

Microsoft, kurulduğu günden bu yanlamasına, açık kaynak kodu sistemine ateş püskürüyordu.

Bilhassa de açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux’a büyük bir düşmanlık besleyen Bill Gates ve Steve Ballmer, geçen 25 yıl içinde Linux hakkında çok ağır sözler sarf etmişlerdi.

Microsoft, Gates ve Ballmer’a karşın Linux’la barıştı

Bill Gates, Linux’u yazılım dünyasının kanseri olarak tanımlıyor ve bu açık kaynak kodlu sistemlerin yakın gelecekte yazılım endüstrisini yok edeceğini savunuyordu.

Benzer şekilde Ballmer da açık kaynak kodlu işletim sistemlerine her fırsatta alev püskürmesiyle tanınıyordu.

Microsoft’un bundan böyle Linux’u geliştiren gönüllüler topluluğuna aza olması, şirketin açık kaynak sistemine karşı havlu atmasının belirlenmiş delili olarak görülüyor.

Bu gelişme bir anlamda Gates ve Ballmer’ın, Linux’un tehlikesi hakkında 25 sene içinde kararlılıkla dile getirdikleri görüşlerinde haklı olduklarını da gösterebilir.

Microsoft’tan renk körlerine özel dilekçe

Microsoft’ta çalışan iki mühendis, renk körlüğü canlarına tak edince, soruna teknolojik bir çözüm…

Linux güya açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle yarışamayan ücretli işletim sistemleri bir bir bedava ülkü gelirken, bu işten ekmek yiyen Microsoft ve Apple gibi şirketler de manâlı bir gelir kaybı yaşadı.

Dolayısıyla, açık kaynak kodlu sistemlerin, yazılım şirketleri için büyük zarara yol açtığını söylemek hatalı yok.

Fakat öte taraftan, Android gibi sistemler bir uçtan bir uca daha farklı ve daha büyük bir ekonomik aktivite ortaya çıktı ve şirketler açık kaynak kodlu sistemler üzerinden bambaşka ve daha devingen bir gelir modeli oluşturmayı başardılar.

:: Sizce Linux yeni çağda en büyük işletim sistemi olabilir mi?

SDN

Bu yazı senden önce 146 kez okundu.

Yorum Yap