Advertising
Yazılım 30 Kasım 2016, 15:34
macOS 10.12 Sierra Darwin kodu yayımlandı

macOS 10.12 Sierra Darwin kodu yayımlandı

Apple, geleneği bozmayarak macOS 10.12 Sierra için açık kaynak Darwin kodunu yayımladı. OS X 10.0’a kadar uzanan sürüm,  oldukça uzun bir açık kaynak kodu kütüphanesine dayanıyor.

macOS Sierra Çıktı! İşte Tüm Özellikler!

macOS Sierra sonunda bizlerle. Apple marka bilgisayarlar için gelen işletim sistemi hangi…

Apple açık kaynak geleneğini sürdürdü

macOS 10.12 Sierra için açık kaynak Darwin kodu bünyesinde; Açık Kaynak Referans Kütüphanesi, geliştirici araçları, iOS ve OS X Server kaynakları yer alıyor. Açık kaynak kodu kütüphanesi, macOS işletim sisteminin çekirdeğini (kernel), BSD bölümlerini ve açık kaynak teknolojileri tabanlı sürücüleri de dahil olmak üzere oldukça derinliklerini de paylaşmakta. Tüm bu katmanlar Apple tarafından Darwin adıyla anılıyor.

Sunulan indirme bağlantıları, tüm bu teknolojilerin son sürümlerini açık kaynak topluluğunun öğrenmesi ve kullanması amacıyla sağlanmakta. Apple şimdiye kadar Mac bilgisayarları için geliştirdiği işletim sistemlerinin son sürümlerini kullanıcılarına sunduktan sonra, açık kaynak Darwin kodlarını da çok zaman geçmeden paylaşmayı ihmal etmedi.

Apple, bugüne kadar OS X adıyla sunduğu işletim sistemlerinde yeni bir adlandırmaya giderek macOS haline getirmiş durumda. İşletim sistemlerinin açık kaynak Darwin kodu da bugüne kadar Apple Source Code sayfasında, OS X kategorisi altında yer almıştı.

macOS 10.12 Sierra açık kaynak Darwin kodu indir

:: Apple’ın sunduğu açık kaynak kodlarından faydalanıyor musunuz?

SDN

Bu yazı senden önce 141 kez okundu.

Yorum Yap