Advertising
Yazılım 27 Kasım 2016, 15:13
LABRİS UTM, 10. Yaşına Dünya Markası Olarak Giriyor

LABRİS UTM, 10. Yaşına Dünya Markası Olarak Giriyor

Türkiye’nin Ilk Yerli Bütünleşik Ağ Güvenliği Cihazı LABRİS UTM, 10. Yaşına Dünya Markası Olarak Giriyor

Yüzde 100 Türk sermayesi ve Türk mühendisliğinin gücüyle ODTÜ Teknokent’te geliştirilen LABRİS UTM mahsul ailesi, 10. yaşına yeni sürümüyle güçlenerek giriyor. internet ve ağ güvenliği ürünleriyle global ölçekte dikkat çeken Labris Networks, 2003 yılında “Türkiye’nin birincil milli emniyet duvarı”nı, 2005 yılında “Türkiye’nin birincil yerli UTM ürünü”nü duyurmuştu. Mahsul ailesi halen 20 ülkede 3.500 den artı orta ve büyük ölçekli kritik önemde ağın güvenliğini sağlıyor.

Ankara, ODTÜ Teknokent, 16 Eylül 2014 – Labris Networks çözümleriyle Türkmenistan’dan İngiltere’ye, Slovakya’dan Tayland’a kadar 20 den fazla ülkede, askeri kurumlar, bakanlıklar ve özel şirketlerin dahil olduğu 3.500’den artı orta ve üstteki seviye kurum ve kuruluşa güven ve kuvvet veriyor. Sektöründe ABD ve İsrailli güvenlik şirketleri ile global ölçekte rekabet eden, yüzde 100 Türk sermayeli, milli bir şirket olan Labris Networks, siber emniyet denilince akla gelen ilk firmalardan birisi olma yolunda belirli adımlarla ilerliyor.

Konuya ilişkin yorumlama yapan Labris Networks CEO’su Seçkin Gürler, “2002 yılında TÜBİTAK, TTGV ve ODTÜ Teknokent destekleriyle çıkmıştık yola, sonradan bu takviye büyüyerek kullanıcılarımızın yoğun desteğine dönüştü. Vietnam’dan, Polonya’dan kullanıcılarınızın sizi arayıp memnuniyet bildirmesi çok büyük bir kibir kaynağı; fakat global bir firma olduğumuz kadar da milli bir firmayız, bu bakışımızı değiştirmeyeceğiz. Ülkemizin her noktasına hizmet vermek, Hakkari Yüksekova’dan, Edirne Uzunköprü’ye dek üçgenin taban olmayan kenarı basmadık yer bırakmamak, ülkenin en kritik ağlarını güvenilir olmayan ürünlere ve dolayısıyla kişilere teslim etmemek yeniden varoluş amacımız olacak. Arkadaki kapısı olan ürünler, dost ve bizden görünüp, bile bile veya bilmeyerek truva atı olanların karşı güvenilir duruşumuzu her geçen gün daha da sağlamlaştıracağız. Piyasaya sürüldüğünden bu yana geçen 10 yıllık sürede fazla manâlı bir yol kat eden Labris UTM ürün ailemiz, 10. yaşına girerken bundan böyle tam donanımlı bir yeni nesil bütünleşik güvenlik cihazı. Bundan sonra da kullanıcılarımızdan, milletimizden ve devletimizin her kademesinden aldığımız destekle, Türk mühendisliğinin gücünü dünyada daha pozitif hissettirecek ve Türkiye’nin İnternet ve ağ güvenliği konusundaki yegane güvenilir şirketi olarak gücümüze baskı katacağız” dedi.

Labris UTM 3.0 Sürümü ile Neler Geliyor?

Labris Networks, Ortak Kriterler (Common Criteria) EAL4+ seviyesinde sertifikasyon sürecini başarıyla tamamlamış, dünyanın en saygıdeğer 12 ağ emniyet geçidi üreticisinden biri. Listedeki tek Türk şirketi olan Labris Networks imzasını taşıyan UTM 3.0 sürümü yeni tür güvenlik mimarisi, yeni cins kullanıcı yönetimi, log izleme, inceleme, ağ trafiklerini peşine düşüp takip edebilme özellikleri ile kullanıcılarına yönetilebilir güvenliği sunarken, gelecek tehditlere karşısında yüksek seviyede yakın koruma sağlıyor.

Labris Yeni Nesil Emniyet Mimarisi ile 2000 den pozitif uygulama üstünde tam bağımsızlık sağlanırken, bütün modüllerin kullanıcı tanımlama ve yetkilendirmeleri merkezi kullanıcı dizininden gerçekleştiriliyor.

Tehlikesiz ve Yedekli Erişim yeni sürümle birlikte çok daha geniş ayrıntılı ele alınıyor. Bantwidth kıstasları ve yönetimi, çok çıkışlı 3G router modu, geliştirilmiş yedekli WAN ve VPN yeni gelen özelliklerden yalnızca birkaçı.

Labris Wauth+ modülü bundan böyle yalnızca ağdaki konuk kullanıcıları yok, merkezi kullanıcı dizini ile entegre çalışarak iç kullanıcıların yetkilendirilmesine de olasılık sağlıyor. Dış programlarla entegrasyonuna da yeniden el atılan modülün yeni sürümle bir fazla otel yazılımına entegre ışık halkası getirildi (Fidelio Otel yazılımı, Birleşim Otel Yazılımı, Akınsoft Volwox 6.0 Entegrasyonu, Rmos Otel Yazılımı, Amonra Otel Yazılımı, Asyasoft vb.).

Filtre+ ve IPS+ modülleri Labris’in şu lahza mevcut web filtre karaliste ve IPS veritabanlarına ek olarak sunulan yeni veritabanları fazla daha geniş bir içeriği üzerinde barındırıyor. Webfiltre+ veritabanı ile 6 milyar üzeri web sayfası, IPS+ ile 20.000 zafiyet imzası tanımlanmış şekilde sunuluyor.

Network Visibility modülü ile web tabanlı olarak hemen olan trafik izlenebiliyor ve kırılımlı görsel analizler hakiki zamanlı olarak yapılabiliyor. Faal olarak kurulan bütün bağlantıların görülebildiği modül ile seçili arabirim üzerindeki anlık başvuru formu peşine düşüp takip edilebiliyor, akıllı arama özelliğiyle trafik oluşturan tüm noktalar da görülebiliyor. Tasarlanan ekranlarla belirtilen IP’nin bütün bilgilerine ulaşılabiliyor.

Log View, Log Çözümleme sistemi ile operasyonel, emniyet duvarı ve UTM fonksiyon log tipleri izlenebiliyor, raporlanabiliyor. Özelleştirilebilen dashboard ile tarihsel evraklar filtrelenebiliyor, özel tarihler verilerek tarihsel kayıtlar oluşturulabiliyor.

Labris SoC (Security Operation Center) entegrasyonu ile yeni sürümle birlikte bütün Labris ve Harpp cihazları Labris merkezi izleme ve müdahale merkezine bütünleşik bir yakın korumaya dahil olabiliyor.

Bu yazı senden önce 125 kez okundu.

Yorum Yap