Advertising
Yazılım 30 Kasım 2016, 13:16
Chrome OS ileride Google Assistant ile buluşabilir

Chrome OS ileride Google Assistant ile buluşabilir

Android uygulama desteğinin duyurusuyla birlikte Chrome OS ve Chromebooklara olan alaka yükselmişti. Oysa aradan biraz vakit geçmesiyle birlikte işletim sistemi ve işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlar, bitmiş sahnenin kenarında kaldı. Chrome Unboxed kadar ortaya atılan spekülasyonun gerçeğe dönüşmesi ise sahne ışıklarını tekrar Chrome OS’in üzerine çevirebilir.

sözde, yeni Chromebook modellerinden biri sesle uyandırma özelliğine sahip olacak. Yani “Ok Google” komutu verildiğinde bilgisayar uyandırılabilecek. Fakat ana heyecanlandırıcı nokta, bu özellik doğruca Chrome OS Google Assistant buluşmasının gerçekleşmesi ihtimali.

Chrome OS’in kaynak kodunda yapılan bir değiştirme, “Gru” geliştirme devresine bir “Sesle uyandırma” özelliğinin eklendiğini gösteriyor. Gru’nun Samsung’un daha önce internete sızan Chromebook Pro adlı bilgisayarının temelini yapacağı söyleniyor. Chrome OS “OK Google” komutlarını hali hazırda desteklese de, bu yardım yalnızca bilgisayar etkin kullanımdayken işliyor. Sesle uyandırma özelliği ise ekranın kapalı olduğu durumlarda bile komutların algılanmasını olası hâle getirebilir.

Chrome OS Google Assistant’ı daha fazla cihaza taşımak için yerinde bir vasıta niteliği taşıyor

Söz konusu bilgiyi paylaşan Chrome Unboxed sitesi, bunun daha büyük bir şeyin kapısını açacağına inanıyor. Sitenin ortaya attığı gelişme ise Google Assistant’ın Chrome OS’e gelişi oluyor. Google Assistant da özlem edildiğinde “OK Google” komutuyla aktive edilebiliyor. Google Assistant’ın Google Home üstünde çalışması da Chrome OS ile bütünleşmeyi kolaylaştıracak bir unsur olarak değerlendiriliyor. Ama Google’ın, daha geniş kitleye yayılma sözüne karşın, bir zaman için Assistant’ı Pixel ve Home’a özgü tutması muhtemel görünüyor.

KAYNAK

CHROME UNBOXED

Bu yazı senden önce 130 kez okundu.

Yorum Yap