Advertising
Yazılım 30 Kasım 2016, 02:36
Apple iOS’in kamera uygulamasına artırılmış hakikat özellikleri ekleyebilir

Apple iOS’in kamera uygulamasına artırılmış hakikat özellikleri ekleyebilir

Apple, artırılmış hakikat teknolojisine olan ilgisini daha önce farklı alanlara yönlendirilmiş vesilelerle gündeme getirmişti. Business Insider’da yer alan bir haber, şirketin ilgisinin bundan sonra nereye gidebileceği konusunda ipucu veriyor. Habere göre, Apple iOS kamera uygulamasına artırılmış hakikat özellikleri eklemek için çalışıyor. Cupertino merkezli şirketin bu çalışmalarında daha evvelden satın aldığı Metaio ve Flyby Media gibi artırılmış gerçeklik konusunda uzmanlaşmış girişimlerin yetenek havuzundan faydalandığı düşünülüyor. Apple’ın hedefinin kameranın gerçek bir insanın yüzüne veya nesneye doğrultulduğunda yüzü ya da nesneyi tanıması ve görüntünün manipüle edilmesi olduğu belirtiliyor.

Apple, iOS’teki Fotoğraflar uygulamasının son versiyonuna yüz tanıma teknolojisini eklemişti. Teknoloji devi, 2015’te de dijital yüz dönüşüm üstüne uzmanlaşan FaceShift isimli şirketi satın almıştı.

Apple iOS kamera uygulamasının artırılmış realite yeteneklerini geliştiricilere açabilir

Apple iOS kamera uygulamasına artırılmış realite özelliklerini ekledikten daha sonra üçüncü taraf geliştiricilerin de bu özelliklerden faydalanmasını sağlayabilir. Artırılmış gerçeklik özelliğinin önümüzdeki eylül ayında yayınlanması beklenen yeni iOS sürümüyle kullanıcılara ulaştırılabileceği belirtiliyor.

Bazı akıllı telefon üreticileri, daha önce kamera uygulamasına artırılmış realite özellikleri eklemek için dağıtılmış denemeler yapmıştı. Mesela, Sony üstteki segment Xperia telefonlarında fotoğraflara bambaşka üç boyutlu objeleri eklemeyi muhtemel kılmıştı. Oysa Apple’ın artırılmış realite ile temasının azıcık daha sıcak ve işlevsel olması muhtemel görünüyor.

Bu yazı senden önce 136 kez okundu.

Yorum Yap