Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Verizon, haritalama hizmeti MapQuest’i desteklemek için SocialRadar’ı satın aldı

Verizon, haritalama hizmeti MapQuest’i desteklemek için SocialRadar’ı satın aldı

socialradar-haritalama

Son dönemde Yahoo ve Vessel gibi içerik/medya odaklı satın almalar yapan Verizon, SocialRadar satın alarak bir telekomünikasyon teknolojisi şirketi olduğunu her yerde hatırlattı.

Blackboard’un kurucu ortaklarından Michael Chasen kadar kurulan SocialRadar, harita üzerinde net konum belirleme teknolojileri geliştiren ve 6 kişilik minik ekibiyle Verizon’ın dikkatini çekmeyi başaran bir teşebbüs. Gerçekte Chasen’in paylaştığı bilgilere göre bu sene başında haritalama SDK’sını tanıttıktan sonradan ayrı şirket ve yatırımcılar da SocialRadar’a alaka göstermiş. Oysa son güler yüzlü Verizon olmuş.

SocialRadar, yukarıda da bahsettiğim gibi net kestirimli konum belirlemesi yapan teknoloji girişimi. Sokak seviyesinde fotoğraflama, insan etkileşimleri ve patentli algoritmalarla da bu işin hakkını vermeye çalışıyor ve MapQuest‘in epeyce işine yarayacak bir meslek yapıyor.

haritalama-servisi-socialradar

Verizon’un iştiraklerinden biri olan MapQuest, çevrimiçi ve mobil haritalama hizmetlerinde en büyük şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Hem son kullanıcı tarafındaki geliştiricilere ayrıca de şirketlere kendi uygulamalarında kullanabilmesi için kıymetli veriler sunuyor. Dolaysıyla bu satın alma MapQuest’in değerinin daha da artırması ve teknolojisinin bir adım daha ileri gitmesi anlamına geliyor.

Satın almanın bedeli açıklanmış değil ancak SocialRadar’ın Süratli A yatırımında New Enterprise Associates ve Growth Tech Ventures liderliğinde 12,5 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attığını paylaşmakta avantaj var.

Önümüzdeki süreçte MapQuest kullanan uygulamaların daha iyi konum tahmini oluşturacağı anlaşılır. Zira SocialRadar ekibi hemen teknolojilerini MapQuest’e entegre etmekle meşgul. Belirli konum tespitini genelde kişisel yolculuklarımız veya Uber üzerinden düşünüyoruz oysa Verizon insansız hava araçlarının (drone) kusursuz teslimat yapması için de SocialRadar’ı satın almış olamaz mı?

Bu yazı senden önce 140 kez okundu.

Yorum Yap