Advertising
Teknoloji 29 Kasım 2016, 23:28
Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi

Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi

İkizin Teknoloji, insan sağlığına iyice zararsız olan tarayıcı kabini adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler

Üç boyutlu yazıcılar dünyayı değiştirmeye başladı. Yakın gelecekte süs eşyasından, otomobilinize değin birçok ihtiyacınızı bu yazıcılardan çıkarabileceksiniz. bununla beraber kendi kopyanızı veya sevdiklerinizin minik bir figürünü üç boyutlu yazıcıdan akın etmek için müthiş bir adım atıldı. Geçtiğimiz yıllarda örneğini sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz üç boyutlu yazıcılar, ağır ağır tüketicilerin elinde yaygınlaşmaya başladı. Ilk ilk kez, endüstriyel anlamda kullanılan bu teknoloji, derhal eğlenceden sağlığa değin çoğu konuda hayatımızı değiştiriyor.

Ama, bu yazıcılarla bir ürünün kopyasını baskın yapmak için onun taranması gerekiyor. Ev kullanıcıları için epeyce kompleks olan bu süreç, söz konusu insan vücudu ve Sağlık Durumu olduğunda tehlikeli boyutlara ulaşabiliyordu. Tarayıcıların içerdiği radyoaktif maddeler insan sağlığını korkutma ediyordu. Yurtdışında da örnekleri görülen, üç boyutlu yazıcıyla kişilerin bire bir kopyası olan biblolar üreten firmaların en büyük sıkıntısı, kullanıcının sağlık durumu sebepleri sebebiyle bu işlemden çekinmesiydi. Daha yeni yeni oluşan sektörün önünü tıkayan, tüketicilerin korkularına karşısında çözüm ülkemizden çıktı. Sektörün önünü tıkayan bu soruna Türk aklı çözüm oldu.

Türk Ar-Ge’si Tüketicilerin Korkularını Yendi

 İkizin Teknoloji, Türk mühendis ekibiyle birlikte 2013 yılında bu soruna çözüm olmak için Ar-Ge çalışmalarını başlattı. Geçtiğimiz sene meyvelerini bölge şirket, insan sağlığına iyice zararsız olan tarayıcı kabini adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler.

3 boyutlu tarama kabinini, birincil etapta hediye sektöründe kullanan işyeri yakın gelecekte büyük atılımlar gerçekleştirmek istiyor. İkizin Teknoloji, ülkemizde ilk kez yapılan bu teknolojiyle müşterilerinin birkaç saniye içerisinde ayrıntılı taramasını gerçekleştiriyor.

Üç boyutlu yazıcılar, animasyon filmlerinde kullanılan teknolojinin bir benzeriyle baskı işlemini gerçekleştiriyor. Tabaka tabaka alınan görüntüyü işleyen üç boyutlu printer, bir nesnenin iç katmanından dışına dek her türlü ürünün kopyasını basabiliyor.

Türkiye Üç Boyutlu Tarama Teknolojisini İthal Etmeye Başlayacak

İkizin Teknoloji, Özdilek Park ve Forum İstanbul’da açtığı mağazalarıyla, tüketicilere kendilerinin ya da sevdiklerinin ikizi gibi duran biblolar basma olanağı sunuyor. 

İkizin Teknoloji Genel Müdürü Birkan Şahi sektöre getirdikleri kolaylığı şu sözlerle anlattı “Bir kişinin biblosunun üretilebilmesi için sadece hizmet verdiğimiz İkizin mağazalarını ziyaret etmeniz ve 3 boyutlu taramanızı birkaç saniye içinde gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Ardındaki 3 boyutlu imal süreci 3-7 gün gibi kısa sürede tamamlanmakta ve müşterilerimize ikiz bibloları teslim edilmektedir.”

Tüketiciler yerli Ar-Ge sonucu meydana çıkan çözümü oldukça beğenmiş durumda. Yoğun ilgi yalnızca ülke içerisinde de sınırlı yok. 3 boyutlu tarama teknolojisi, öteki ülkelere ithal edilmek üzere. Ilk istek Azerbaycan’dan gelmiş durumda. Şahi konuyla ilgili gelişmeleri bu sözleriyle duyurdu; “3 boyutlu tarama ve baskı dünyasındaki Ar-Ge çalışmaları çabuk devam etmektedir ve bu konuda çok öbür çözümler ile yakın geleceğimizin şekilleneceği de bir gerçektir. İkizin Teknoloji olarak biz de bu konudaki gelişimimizi devam ettirmekteyiz ve ülkemizin 3 boyutlu tarama teknolojisi alanında ithal yapabilen konuma gelmesi ile birlikte ülkemizin cari açığının kapanması konusunda katkıda bulunmuş olmaktan onur duyacağız.

Ilk ithalatımızı kardeş ülke Azerbaycan’da Ekizin markasının oluşturulması ve İkizin konsepti ile teknolojisinin kullanılarak hizmet verilmeye başlaması ile yapmış bulunmaktayız. Yakın tarihte de öbür ülkelerden çoğu istek alarak 2015 yılına da umut verici gelişmeler ile girmiş olmaktan son derece mutluyuz”

Üç Boyutlu Yazıcılar Neler Yapabiliyor?

Günümüzde çoğu teknoloji uzmanı, üç boyutlu yazıcıların son yılların en büyük buluşu olduğunu söylüyor. Birincil başlarda, basit süsleme eşyaları ve görsel amaçla ürünlerin üretiminde kullanılan bu yazıcılar bundan böyle tıptan, otomotiv sektörüne kadar farklı konularda da hizmet veriyor.

Suni kalp ve organ üretimi için deneme edilen üç boyutlu yazıcılarla, geçtiğimiz aylarda ayrıntılarıyla çalışan bir araba de basıldı. Bilhassa yedek parça veya ev eşyası üretimi konusunda üç boyutlu yazıcıların tüm sektörleri değiştireceği düşünülüyor. Bir Takım modacılar çoktan bu konuda yatırıma başladı, üç boyutlu yazıcıların elinden çıkmış ilk konsept kıyafetler moda günlerinde tanıtılıyor.

Büyük oyuncak firmalarıyla bu teknolojiden erkenden yer alıp, kullanıcılara kendi yazıcılarından basabilecekleri ürünler sunmaya başladılar bile. 

Bu yazı senden önce 137 kez okundu.

Yorum Yap