Advertising
İnternet 23 Eylül 2016, 12:29
e-t-caret-s-tes-1

Teknolojinin İnsan Üzerindeki Etkisi

Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknolojinin hayatımızda büyük bir önemi var. Hemen hemen her alanda aradığımızı bulma imkanı sunan teknoloji hayatı son derece kolaylaştırılmış görünüyor. Sınırsız bir bilgi kaynağı olmasının yanı sıra kusursuz bir iletişim platformu olarak kullandığımız internet hakkında biraz konuşmak ve dedikodu yapmak amacıyla bu makalemizi kaleme aldık. Teknolojinin yeni nesil üzerindeki etkilerinin olumlu ve olumsuz taraflarını irdelemeye bu yazımızda çalışacağız. Teknolojinin faydaları ve teknolojinin zararları hakkında bilgi vereceğiz.

Teknolojinin Faydaları ve zararları Nelerdir?

Teknolojinin insan gelişimine katkısı hiç şüphesiz yadsınamaz. Fakat internete bağımlı hale gelmek internet kolik olmak teknolojinin dezavantajlarından biridir. insanlar Teknoloji sayesinde Dünyanın neresine giderlerse gitsinler istedikleri noktaya insanlara işyerlerine ulaşım noktalarına kolayca ulaşabilir ve bilgi almak istediği herhangi bir konu hakkında derinlemesine bilgi almak isteyen bir insan interneti kullanarak her türlü bilgiyi güncel olarak elde edebilir.

Üstelik çoğu zaman hiçbir para ödemeden bunu yapabilir. Fakat teknolojinin insan sağlığına zararının olduğu da düşünülmelidir. İnsanların fiziksel aktivitelerini düşürmesi, ulaşılabilirliğinin artık bir lüks olmaktan çıkarak en düşük gelirli insan popülasyonuna kadar yayılması ve bütün yaşamı parmaklarımızın ucuna taşıması Sağlık açısından riskler oluşturuyor.

İkinci olarak Bu mükemmel gelişimin diğer bir dezavantajı daha bilgisayar Korsanları ve onların aktiviteleridir şüphesiz… Toplum için Teknoloji ne kadar büyük bir nimet olsa da kötü niyetli insanlar gerçek hayatta olduğu gibi sanal hayatta da faaliyetlerini sürdürüyorlar. Virüsler trojanlar bu amaçlara hizmet ediyor. Bankalardan büyük miktarlarda paralar çalınabiliyor. İnsanların özel bilgileri çalınıp pazarlanabiliyor.

Sosyal yaşamın büyük bir bölümü sanal Platformu taşınmıştır. Bu nedenle insanlar dünyada gerçekleşen herhangi bir olaydan aynı saniye içinde haberdar olabiliyorlar, yorum yapabiliyorlar, bir fikri savunmak üzere global çapta gruplar kurarak seslerini dünyaya daha fazla iletebiliyorlar.

Dünya teknoloji ile küçülüyor

İletişimin bu zenginliği birçok kültürün kaynaşmasına da yardımcı oluyor. Fakat teknoloji bağımlılığı ve teknolojinin her geçen gün gelişerek Yapay Zeka alanında inanılmaz mesafeler kat etmesi insan geleceği hakkında tedirginliğe yol açıyor. Günün birinde dijital dünyada makineler İnsanların yaptığı işleri üstlenecek bu da insan beyninin kullanılmasını kısıtlayacak insanın entelektüel yeteneğinin kaybolması matematiksel yeteneklerin kaybolması Mümkün olacak makinesiz bir dünya düşünülmeyecek Bu da bizleri ileriki zamanlarda makineye bağımlı varlıklar haline getirecek. İşte teknolojinin en büyük zararı bu olacak. Rahatlığın erişilebilirliğin ve yaşamın 2 parmağımızın ucuna getirilişinin en büyük faturası bu olacak…

 

 

Bu yazı senden önce 843 kez okundu.

Yorum Yap