Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Symantec, LifeLock’u 2,3 milyar dolara satın aldı

Symantec, LifeLock’u 2,3 milyar dolara satın aldı

norton-symantec-lifelock

Güvenlik ve data yönetimi yazılımları konusunda bilirkişi şirketlerden olan Symantec Corp. LifeLock’u 2,3 milyar dolar nakit karşılığında satın aldığını duyurdu.

Cuma günkü kapanış değerinin yüzde 16 fazlasına satın alınan LifeLock, dijital kimlik teftiş ve güvenliğine odaklanan yazılım şirketi. Symantec’in antivirüs yazılımlarıyla tanıdığımız siber güvenlik birimi Norton’u destekleyecek olan bu satın alma, bununla beraber bu dikeydeki girişimlerin önemi de bir kere daha kanıtlamış oluyor.

Siber tehditlere paralel gelişen bir dikey

NewYork Borsası’na kote bir şirket olan LifeLock, bugüne değin 9,5 milyon kimlik hırsızlığı koruma bildirimi göndermiş bir teşebbüs. Her iki saniyede bir 1 kişinin kimlik hırsızlığının kurbanı olduğunu söylüyor ve bu alanda manâlı çözümler sunuyor.

Symantec’in bu satın alayı yapması hem kişisel kullanıcılara erişimi açısından hem de gelirlerini artırması açısından anlamlı gözüküyor. Öteki yandan Norton’un daha çok masaüstü bilgisayarlarda tanıdık bir marka olduğu umulan ve Symantec CEO’su Greg Clark, gitgide artarak mobile kayan pazarda Norton için işlerin çok da yolunda gitmediğini söylüyor. bununla birlikte LifeLock satın almasının 660 milyon dolarlık gelirle alıcı tarafında sürdürülebilir bir çoğalma getirdiğini de paylaşıyor. ifelock.com

Ağustos ayında Blue Coat adlı bir diğer güvenlik yazılımı şirketin 4,65 milyar dolara satın alan Symantec, yeniden benzer ay içinde data depolama bölümünü 8 milyar dolara elden çıkarmıştı.

4,4 milyon kullanıcısı var

1982 yılında kurulan ABD merkezli şirketin bundan daha sonra pazarda daha fazla uyarı çeken bir şirket olacağını söylemek sanırım hatalı olmaz. Norton her ne değin kimlik hırsızlığına karşı çözümler sunsa da 4,4 milyon kullanıcısı olan LifeLock’un yanına yanaşamadığı belirtiliyor ve bu alanın önünün çok açık olduğunu söylemeye lüzum bile yok. Siber tehditlerin gitgide artarak arttığı bir dönemde özellikle Android kullanıcılarıın mobil kimlik koruma yazılımı kullanmasının elzem olduğunu anlatmak mümkün.

Bu yazı senden önce 91 kez okundu.

Yorum Yap