Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Siemens, çip üreticisi Mentor Graphics’i 4,5 milyar dolara satın alıyor

Siemens, çip üreticisi Mentor Graphics’i 4,5 milyar dolara satın alıyor

Siemens

Teknoloji dünyası bugün bir diğer büyük satın almaya daha şahit oluyor. Bu kez Alman teknoloji devi Siemens, ABD merkezli Mentor Graphics‘i 4,5 milyar dolarlık nakit karşılığında satın alacak.

Borsaya açık bir şirket olan Mentor Graphics, Siemens’in hisse başı 37,25 dolarlık teklifine evet demiş ve cuma günkü hisse fiyatının yüzde 21’i üzerinden değerlenmiş. Yatırımcı tarafında zorlama gören Mentor Graphics, Reuters’in haberine tarafından geçen ay bir yatırım ya da satın alma teklifi için Bank of Amerika ile görüşmeye başlamış. Ve nihayet Siemens ile anlaşmaya varmış.

Siemens’in bu satın almayı yapmasının ardında yatan sebep ise şirketin ‘Vision 2020’ stratejisi. Yazılım alanında gelişmek isteyen Alman şirket, yazılım/mühendislik şirketi CD-adapco‘yu da tekrar bu vizyon doğrultusunda satın almıştı.

Haziran ayında yeni tür teknolojilere ve girişimlere 1 milyar euro yatırım yapacağını ifade eden Siemens, acilen eski CFO’su Joe Kaeser (CEO) göre yönetiliyor. Siemens’in gücünü ana sektörlerde toplamak isteyen Kaeser, bir yanlamasına cılız dikeylerdeki varlıkları elden çıkarırken bir yanlamasına da satın alma yaparak şirketi 2020 vizyonuna hazırlamaya çalışıyor.

Öteki yanlamasına Joe Kaeser’in yazılım tarafında işinin çok kolay olduğu söylenemez. Zira küresel çapta yazılım şirketlerinin ilerleyişi sürerken, Siemens’in 350 bin çalışanının sadece 5’inin yazılım geliştirme uzmanı (mühendisi) olduğu belirtiliyor.

Bu dikeydeki satın almaları da hatırlatmak icabında; Qualcomm NXP’yi 47 milyar dolara, Softbank da ARM’yi 32 milyar dolara satın alma anlaşmasına varmıştı.

Bu yazı senden önce 113 kez okundu.

Yorum Yap