Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Samsung, bağlantılı otomobil çözümleri sunan Harman’ı 8 milyar dolara satın alıyor

Samsung, bağlantılı otomobil çözümleri sunan Harman’ı 8 milyar dolara satın alıyor

samsung-harman

Samsung, Nesnelerin İnterneti (IoT) alanındaki gelişmekte olan teknolojilere biraz geç başlamış olabilir oysa Güney Koreli şirket, arayı kısa sürede kapatacak gibi görünüyor. Samsung’un endüstrideki manâlı oyuncuları satın alarak şipşak antre yaptığı alanlardan biri de bugün itibariyle benzer otomobiller oldu. Bu alanın önde gelen şirketlerinden Harman International Industries’i satın alacağını duyuran Samsung, Harman için tamamı peşin para 8 milyar dolar ödüyor.

Samsung’un bugün yaptığı yazılı açıklamayla kesinleşen satın alma, şirketin kendi otomotiv platformunu büyütmesi için hazır bir zemin sağlıyor. Bugün dünya çapında 30 milyon araçta kullanıldığı belirtilmiş Harman’ın bağlantılı araç çözümleri araç içi misafir etme-veri sistemlerinden araçların dış dünyayla ve öteki araçlarla bağlantısına; emniyet ve gizliliğe geniş bir yelpazede çözümleri kapsıyor. Harman’ın 30 Eylül 2016’da sona eren 12 aylık dönemde gerçekleşen 7 milyar dolarlık satışının yüzde 65’ini otomotiv çözümlerinin oluşturduğu notlar arasında.

Samsung, satın almayla birlikte görünüm ve yarı geçirgen teknolojilerini Harman bir uçtan bir uca otomotiv pazarına açabilecek. Şirket, bu pazara uygun ürünleri planlama, geliştirme ve şayet bunlardan fazla daha önemlisi piyasaya sunma konusunda büyük bir fayda sağlayacak. Harman satın alması, şirketin otomotiv sektöründeki Audi’den Alfa Romeo’ya Jaguar’dan Toyota’ya hazır bağlantıları ve meslek birliklerini Samsung’un hizmetine sunması yönüyle epeyce kayda değer.

diğer taraftan bugün 8 bine yakın geliştiriciyle çalışan Harman, Samsung’a IoT pazarında kaldıraç etkisi sağlayacak. Hali hazırda ses donanımları alanında JBL, Harman Kardon, Mark Levinson, AKG, Lexicon, Infinity ve Revel markalarına sahip olan Harman, otomotiv pazarı için Bowers & Wilkins ve Bang & Olufsen markalarını lisanslıyor. Samsung bu pazardaki iddiasını da satın almayla birlikte güçlendirmiş oluyor.

Satın alma işleminin 2017 yılının ortalarında tamamlanması planlanıyor.

Bu yazı senden önce 96 kez okundu.

Yorum Yap