Advertising
Teknoloji 29 Kasım 2016, 13:39
Robot "Hamam böceği" geliyor

Robot “Hamam böceği” geliyor

Araştırmacılar, hamam böceğinin hareket kabiliyetlerinden ilham alarak “böcek robot” tasarladı.

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan, yaptığı açıklamada, böcek robot teknolojileri üstüne araştırmalarına ABD’deki Harvard Üniversitesinde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla “haşere robot” prototipi geliştirdiklerini belirtti. 

Harvard’da geliştirilen böcek robotun daha ileri versiyonunun tasarım ve mekanik çalışmalarına Bilkent Üniversitesi’nde başladıklarını gösteren Özcan, bu çalışmaları için TÜBİTAK’a destek başvurusu yapacaklarını söyledi. 

Böcek robotun, 23 tabaka karbon fiber ve polimer film malzemeden yapıldığını, bu tabakaların lazerle işlendikten sonra üst üste eklenip ısı ve basınç yardımıyla bir araya getirildiğini bildiren Özcan, şu bilgileri verdi:

“Robotu tasarlarken, hamam böceğinin hareket kabiliyetlerinden ve doğayla ahenkli somut yapılarından esinlendik. Hamam böceği, 4 bacaklarıyla fazla süratli hareket eder, hatta çabuk koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel literatürde bu boyutta çok artı 4 bacaklı robot bulunmuyor. Başlıca 6 bacaklırobot yapılıyor. Biz bu robotta, 4 bacakla da dengeyi sağlayarak devrilmesini önledik. Böcek robot, şu anda öne, arkaya ve bir yengeç gibi yandan yürüyebiliyor, geriye dönebiliyor.”
TIRMANMA YETENEĞİNE SAHİP OLACAK

Özcan, Bilkent Üniversitesinde tasarım ve mekanik üretim çalışması devam eden haşere robota tırmanma yeteneği verileceğini, bacaklarını daha yükseğe kaldırmasının sağlanacağını bildirdi.

Böceğin boyutlarını daha da küçülteceklerini Özcan, “Robotun en ucuza üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu robotların yakında ayrıntılarıyla Türkiye’de üretilip ülkede kullanılmasını karşılamak istiyoruz” dedi. 
“ÇÖKMÜŞ BİNADA ARAMA KURTARMA YAPACAK”
Robotun bir böcek büyüklüğünde olması doğru, insanın ulaşamadığı alanlara erişebileceğini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

” Robot tamamlandığında, boru hattı gibi yerlerde teftiş görevi yapabilecek. Küçük aralıklardan geçebileceği için çökmüş bir binada arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bir uçağın motorunun bakımının endoskopik cihazlarla yapıldığını biliyoruz. Bu tür birrobot teknolojisi, uçak bakım ve onarımında kullanılabilir.

Bu yazı senden önce 126 kez okundu.

Yorum Yap