Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Proline Ventures zeki şehir yatırımlarına NextHorizons ve Bracehealth ile başladı

Proline Ventures zeki şehir yatırımlarına NextHorizons ve Bracehealth ile başladı

proline-ventures

Bu ay başında sizlere tanıttığımız akıllı kent teknolojilerine dönük dikey yatırım şirketi Proline Ventures, birincil yatırımlarını bu sene BinBang 2016‘da sahneye meydana çıkan NextHorizons ve Bracehealth‘e yaptı.

Proline, biyometriden entegre ağ çözümlerine dek öbür alanlarda çözümler geliştiren, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya’ya teknoloji ihraç eden bir Ar-Ge şirketi. Proline Ventures ise zeki şehircilik dikeyindeki girişimleri hem parasal açıdan de mentor olarak destekleyen bir ‘teşebbüs platformu’.

NextHorizons ve Bracehealth girişimlerine 75’şer bin TL (toplamda 150 bin TL) yatırım yapıldığını paylaşmıştık ancak yatırım yapan şirketin Proline Ventures olduğunu öncelikle açıklamış oluyoruz. Bu noktada girişimlerden de özetle bahsederek Türkiye’de bu dikeyde geliştirdiği teknolojileri tanıtmakta da üstünlük var.

NextHorizons, kabiliyetli robotik vasıta geliştiriyor

Yatırım alan girişimlerden NextHorizons, emniyet ve savunma sanayisinde kullanılmak üzere geliştirdiği robotik araç tasarımı yapıyor. Askeri ve sivil sektörlerde yangın söndürme, şüpheli cisimlere müdahale, el işi patlayıcı tarama, seyir ve buluş gibi çözümlerle özelleştirilebilir bir otonom/benzeri-otonom robot platformu sunan NextHorizons, özellikle mayın tespiti ve bomba imha alanlarında kullanılabiliyor. Diğer Taraftan gücünün bir kısmını da güneş enerjisinden alabiliyor.

Bracehealth, kalp krizi riskini önceden haber veriyor

Bracehealth ise, zeki sıhhat dikeyindeki giyilebilir bir teknoloji ürünü geliştiriyor. Bracehealth kalp krizini önceden bilgi vermek gibi oldukça kritik bir konuda tehlike taşıyıcıların hayatında etkili bir rol oynamak istiyor. İçinde bir sim kart bulunduran laf konusu mahsul, herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışıyor ve bir yürek krizi öncesinde olası riski hastaya, doktora ve belli afiyet merkezine bildiriyor.

Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, bu yatırımları yaparken “SmartMix” adını verdikleri kendi yatırım modelini kullandıklarını söylüyor. Bu modelle girişimlere hem fiziksel yardım sunuluyor hem de mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve meslek ağı geliştirme gibi destekler sunuluyor. PV, Proline’ın ‘Taktik ve Meslek Geliştirme’, ‘Ar-Ge ve Ürün Yönetimi’, ‘Pazarlama ve Satmak’ alanlarındaki kayda değer tecrübesini girişimcilere aktarmayı vaad ediyor.

Türkiye’de Ar-Ge girişimlerinin artış göstermesi elbette bu alandaki mali desteklerle de ilişkili ve Proline’ın “SmartMix” modelinin bu noktada oldukça isabetli olduğunu söyleyebilirim.

nexthorizons-ve-bracehealth

Bu yazı senden önce 127 kez okundu.

Yorum Yap