Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Microsoft Azure, Open AI’ın yapay zeka çalışmalarını destekleyecek

Microsoft Azure, Open AI’ın yapay zeka çalışmalarını destekleyecek

microsoft-azure

Kâr amacı gütmeyen suni zeka araştırma şirketi olarak temeli atılan Open AI, Microsoft’u da destekçileri arasına katıyor.

Özetle andırmak gerekirse Open AI, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile Y Combinator Başkanı Sam Altman göre hayata geçirilen bir girişim. Haziran ayında 1 milyar dolarlık bütçeyle bu dikeye giriş yapan şirket, teknoloji dünyasının önemli isimlerini arkasına almıştı.

Open AI & Azure

Destekçiler arasına hemen şimdi katılan Microsoft ise özellikle Azure bulut platformuyla Open AI’ı destekleyecek. Söz konusu suni zeka çalışmalarında ‘tercih edilen’ bulut platformu Microsoft Azure olacak. Microsoft da Open AI tecrübelerinden istifade edecek.

open-aiHatırlatsanız Open AI ekibi Google’ın DeepMind projesinden esinlendiklerini de söylemiş ve temel hedeflerinden biri olarak oyun dünyasının en iyi yapay zeka oyuncularını ilerletmek olduğunu söylemişti. Dolayısıyla Microsoft’un Open AI’a katılımı bir bakıma Google‘ın aleyhinde yer olmak istediği biçiminde yorumlanabilir. Ayrıca suni zeka boş durmak isteyen bulut platform sahiplerinden biri de Amazon.

Paylaşılan bilgilere tarafından Microsoft’un müşterilerinden Uber ve ThyssenKrupp da suni zeka çalışmalarını Azure üstünde yürütüyor. Webrazzi okuyucularının Uber’i pekala tanıdığı umulan lakin ThyssenKrupp‘un dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biri olduğunu, otomotiv endüstrisi, asansör ve yürüyen merdiven sektöründe dünyaca ünlü bir şirket olduğunu eklemek istiyorum.

Microsoft’un Bulut ve İşletme Çözümleri Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, henüz yapay akıl dünyasının yolun başında olduğunu söylüyor ve bu konuda ilerlemeye hevesli olduklarını da ekliyor.

Bakalım Open AI ile Google’ın DeepMind’ı arasındaki ‘rekabet’ bizi nerelere götürecek…

Bu yazı senden önce 88 kez okundu.

Yorum Yap