Advertising
Teknoloji 29 Kasım 2016, 13:38
İstanbul İHA merkezi olacak

İstanbul İHA merkezi olacak

Baykar Makina Teknik Müdürü Bayraktar

“İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, havacılıkta bir paradigma değişikliği yaşandığını belirterek, “Türkiye, havacılığın doğuşunu yakaladı ancak daha sonra ülkenin önü dağıtılmış nedenlerden ötürü kesildi. Şu Anda havacılıkta yeni bir fırsat doğuyor, paradigma kırılması yaşanıyor. Bu kırılma teknolojiyi yakalama noktasında bizim için bir fırsat” diye konuştu.

Tam da bu noktada insansız hava aracı (İHA) teknolojisine yoğunlaştıklarını ve bu alanda kayda değer başarılar elde ettiklerini anlatan Bayraktar, “Şu an taktik sınıfı İHA’mız kendi sınıfında dünya rekoruna sahip ve dünyadaki en ileri sistem. 2007 yılında küçük İHA sistemimiz Türkiye envanterine giren ilk İHA sistemi ve birincil ihraç edilen sistem oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünya havacılığında laf sahibi olmasının yolunun İHA teknolojisinden geçtiğine sinyâl eden Bayraktar, teknolojinin peşinden artan bir şekilde galibiyet elde edilemeyeceğini, kayda değer olanın teknolojinin gittiği yeri evvelden saptama edip oraya varmak olduğunu söyledi.

İHA teknolojisinin geleceği hakkında da data veren Selçuk Bayraktar, “Dünyada şu anda İHA’ların gelecek projeksiyonunda sürüler halinde uçan zeki savaşan uçaklar bulunuyor. Bunlar minik, daha ucuz olma gibi avantajlara sahip olacak. Bizim amacımız da bu projeksiyona bütün firmalardan önce ulaşabilmek” dedi.

Bayraktar, Türkiye’nin İHA sistemleri konusunda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olduğunu, yakın gelecekte muharip İHA’ları da adamakıllı yerli şekilde yapabileceklerini belirtti. 

“TEKNOPARKTA İHA EKOSİSTEMİ KURUYORUZ”

İHA alanında bilirkişi personel yetiştirmek için önemli incelemeler yaptıklarını anlatan Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturacağız ve bu alanda personel yetiştireceğiz. acilen o bölgede 100 Ar-Ge şirketi var, 2023’te orada 30 bin Ar-Ge personelinin olması planlanıyor. İHA’nın sistemlerini geliştirecek firmaların olduğu bir kümelenme olacak” diye konuştu. 

Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülke olmakla, transfer eden ülke elde etmek aralarında bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Devletin tepesindeki irade bu konuya gereken desteği veriyor, bu iradeye tüm kurum ve kuruluşlar da sahip çıkmalı” şeklinde konuştu.

“İHA’LARA YURT DIŞINDAN BÜYÜK ISTEK VAR”

Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yurt dışına sattığı ilk milli İHA’yı kendilerinin yaptığına dikkat çekici eden “İHA’larımıza yurt dışından büyük istek var. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ukrayna, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş gibi ülkeler uçaklarımıza yoğun alaka gösteriyor. Burada milyarlarca dolarlık bir ihracat potansiyeli var” dedi.

Türkiye’nin bugün kilogram başı sıradan ihracat bedelinin 1,5 dolar olduğunu andıran Bayraktar, İHA’ların ihracatında bu rakamın 20 bin dolara dek çıktığını, ülkenin bu potansiyeli harekete geçirmesi gerektiğini belirtti.

Bu yazı senden önce 139 kez okundu.

Yorum Yap