Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Intel ve Disney, 300 drone’un katıldığı gökyüzü şöleniyle karoser gösterisi yaptı

Intel ve Disney, 300 drone’un katıldığı gökyüzü şöleniyle karoser gösterisi yaptı

disney-intelDrone teknolojileri askeri ve hemencecik peşinde kişisel kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte bundan böyle hepimiz için birer tanıdık teknoloji haline gelmeye başladı. Davet sektörü de drone teknolojilerini çoğunlukla kullanmaya başladı. Bunun son örneklerinden birisi de Disney‘in kullandığı drone’lar oldu. Disney World‘de bulunan gölün üzerinde yapılan havai fişek gösterileri bundan böyle yerini drone’lar aracılığıyla gerçekleştirilen ışık gösterilerine bırakacak gibi gözüküyor.

Intel‘in Shooting Star (kayan yıldız) adını verdiği ve üzerinde ışıklar olan drone modelleriyle yapılan bu ışık şovu, yazılımın gücü doğruca yapılıyor. Disney kadar kurulan tam 300 drone’dan oluşan filo tek bir birey göre yönetiliyor. Intel’in Almanya’daki merkezinde üretilen drone’lar, 15 dakikadan daha eksik bir sürede havada kalarak gösterilerini gerçekleştirebiliyor. Disney’in 600 drone’dan oluşan filosu ise az daha yarım saatlik bir gösteriyi sürekli sergileyebiliyor. Intel‘in drone donanımının yanı sıra yazılıma da ciddi bir kaynak ayırdığı bariz. Bu yazılım bir uçtan bir uca tam 10 bin adede kadar drone, tek pilot kadar teftiş edilebiliyor. Kısacası bu drone teknolojisi doğru artık havai fişekler tarihe karışabilir gibi gözüküyor.

Disney gösterileri ticari olarak gerçekleştirdiği için ABD’deki Federal Havacılık Dairesi‘nden (FAA) de 2020 yılına dek uçuş izni almış durumda. Kısacası artık Disney parkları ziyaret eden kullanıcılar havai fişek gösterileri yerine, drone’ların gerçekleştirdiği fantastik ışık oyunlarını izliyor olacak.

 

Bu yazı senden önce 86 kez okundu.

Yorum Yap