Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Hissedarlar Musk’a arka çıktı, Tesla’nın dev SolarCity satın alması onaylandı

Hissedarlar Musk’a arka çıktı, Tesla’nın dev SolarCity satın alması onaylandı

solarcityTesla ve SolarCity arasındaki dev birleşme hissedarlarca da onaylandı. Tesla ve SolarCity’nin hissedarları yapılan oylamada, Tesla’nın 2.3 milyar dolara SolarCity’i satın alma teklifini onayladı. Bu onaylama, hissedarların Tesla’nın patronu Elon Musk’a verdiği bir güvenoyu anlamına da geliyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında SolarCity için 2.8 milyar dolarlık önerge veren Tesla, yapılan müzakereler sonunda SolarCity için 2.3 milyar dolar ödeyecek. Tesla’nın hissedarlarının yüzde 85’i satın almadan taraf olmuş. Kısacası hissedarlar aralarında satın almayı istemeyen hissedarlar da bulunuyor. bununla beraber analistler de çoğunlukla bu birleşmenin başarılı sonuçlar ortaya çıkartacağı görüşünde birleşirken, bir takım analistler birleşme konusunda bu kadar olumlu yok.

Tesla ve SolarCity’nin ekseriyet hisselerinin sahibi Elon Musk Tesla’nın CEO’su olarak tahsis alırken, kuzeni Lyndon Rive da SolarCity’nin CEO’su olarak çalışıyor. Bildiğiniz gibi Tesla son ürün tanıtımlarında yarattığı enerji ekosistemini gözler önüne sermişti ve zaten SolarCity ile her hâlükârda bir işbirliği yapacağının sinyallerini vermişti.

Bu yazı senden önce 122 kez okundu.

Yorum Yap