Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:10
Google, gazeteci ve profesörleri hedef bölge hackerlara savaş açtı

Google, gazeteci ve profesörleri hedef bölge hackerlara savaş açtı

Bildiğiniz gibi dünyanın teknoloji devi arama motoru Google, defalarca siber güvenlikten yandan olduğunu söylemiş ve bu konuda incelemeler yapmıştır. Dünyaca meşhur arama motoru şimdi de son 24 saat içinde yaşanan hack olaylarıyla ilgili bir takım çalışmalar gerçekleştirmek üzere adımlar atacağını söyledi. Yaklaşık 1 gün önce bazı profesör, rektör ve gazetecilere aleyhinde başlatılan siber saldırı, gittikçe şiddetlenmeye başladı. Özellikle hackerların bazı meşhur isimlerin tüm hesaplarını ele geçirdiği rapor ediliyor. Her ne değin kendi kulvarlarında başarılı olsalar da bu ırk maalesef siber kulvarında yardıma gereksinim duyabiliyorlar ama bu destek seslerini sonunda duyan birisi çıktı. Zira Google, yaptığı açıklama ile bundan böyle hackerların hedefi haline gelen ve tehditler alan şahısların hesaplarını güvenli bir hale getirmek için destek edeceğini söyledi.

Şirkete kadar Amerika’nın yeni çiçeği burnunda başkanı Donald Trump’ın seçilmesinden sonra başlayan siber saldırılar, ülkeyi siber ortamda kargaşaya sürüklüyor. Hangi ülke olursa olsun böylesi bir curcuna yaşamaması için elinde geleni yapacağını söyleyen Google, bu saldırılardan etkilenecek bir takım kişilere bir uyarı mesajı yayımladı. Şirket kadar yayımlanan bu mesajda ise, ”Google, bir takım hükümetlerin finans sağladığı fena amaçlı hackerların hesabınızı çalmaya çalıştığını belirledi.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca korkutma altında olan kişilere ise hesaplarını nasıl güvenli ışık halkası alacağı konusunda da yardımcı Google’ın sözcüsü, büyük kuruluş ve şirketleri defalarca uyardıklarını ama yetkililerin kasıtlı olarak bir takım önlemler almayı ertelediklerini söyledi. Öğrenilene göre şirket eski bir diplomat olan Michael McFaul ve New York Times gazetesinin meşhur köşe yazarı Paul Krugman’a da destek etmiş. Bakalım şirketin tedbir alması hackerları durdurabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Bu arada unutmadan belirteyim. Meydana Çıkan bir takım iddialara tarafından gerçekleşen bütün bu saldırılardan Rus hükümeti ile arkadaş olan Volexity isimli siber güvenlik firmasından şüpheleniliyormuş ve Google da bu şirket üstünde yoğunlaşıyormuş. Yani Amerika’nın bütün okları Rusya’ya çevrilmiş durumda.

Bu yazı senden önce 97 kez okundu.

Yorum Yap