Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
General Electric, bulut tabanlı yazılım şirketi ServiceMax’i 915 milyon dolara satın alıyor

General Electric, bulut tabanlı yazılım şirketi ServiceMax’i 915 milyon dolara satın alıyor

general-electric

Endüstriyel teknoloji şirketleri yazılım şirketlerine alaka göstermeye devam ediyor. Bu kez General Electric, bulut tabanlı yazılım şirketi ServiceMax‘ı satın aldı.

Kendini ‘dijital endüstriyel’ bir şirket olarak konumlandırmak isteyen GE, ServiceMax’ı 915 milyon dolar karşılığında satın aldığını ve bu yatırımı operasyonlarını dijitalleştirmek için yaptığını aktardı. Ağır iş makinelerinde dijtitalleşme ardından olan GE, anlaşmayı Ocak ayında tamamlayıp tam entegrasyonla yoluna sürdürmek istiyor.

Hizmet tarafının gelirlerinin manâlı bir kısmını getirdiğini paylaşan GE Dijital CEO’su Bill ruh, bu dikeyin dijital ekonominin anahtarı olduğunu da söylüyor. General Electric de Siemens gibi bir takım meslek kollarını (finans ve tüketici işleri) elden çıkarıyor ve enerji ve havacılık taraflarına odaklanıyor. Bu noktada da verimliliği artırmak için haklı olarak yazılım girişimlerine yatırım yapıyor.

General Electric, GE Digital biriminin 2020’de 15 milyar dolarlık bir hacime ulaşmasını bekliyor. Endüstriyel ekipmanların daha tehlikesiz ve bereketli çalışabilmesi için Predix adlı bir işletim sistemi geliştiren GE, ServiceMax doğru Predix’i daha iyi bir şekilde pazarlamayı planlıyor.

GE, Eylül ayında da 495 milyon dolar karşılığında Meridium adlı bir başka yazılım şirketini satın almıştı. Endüstriyel teknoloji şirketlerinin bu satın almaları 2017 yılında da sürdürüp sürdürmeyeceğini ilgiyle bekliyoruz.

Bu yazı senden önce 117 kez okundu.

Yorum Yap