Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Facebook, yeni satın aldığı FacioMetrics ile yüz ifadelerimizi okuyabilecek

Facebook, yeni satın aldığı FacioMetrics ile yüz ifadelerimizi okuyabilecek

facebook-emoji

Oculus VR tarafına emojilerle (yüz ifadeleri) renk katan Facebook, bu defa mimik/yüz ifadesi tanınma girişimi FacioMetrics’i satın aldı.

Facebook da geleceğin uygulamalarında sinyâl temelli olarak kontroller ve yüz ifadelerinin kullanılacağına inanıyor. Bu inancını da FacioMetrics satın almasıyla somutlaştırıyor. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden girişimci akademisyenlerin kurduğu FacioMetrics de geleceğin ihtiyaçlarına yanıt verecek teknolojier geliştiriyor.

FacioMetrics, temel yeteneği yüz ifadelerini okuyabilmek ve bu yeteneği ayrı uygulamalarda bambaşka şekillerde kullanabiliyor. Makyaj yapmadan makyaj ürünü denemekten, toplantıya katılanların yüz ifadelerini okumaya, şoförlerin yola dikkatini verip vermediğinden bir yüz ifadesini emojiye çevirmeye kadar bambaşka çözümler sunabiliyor.

facebook-yuz-ifadesi

Satın almanın bedeli açıklanmıyor oysa şirketin Intraface adlı uygulaması AppStore’dan kaldırılmış bile. Facebook, FacioMetrics’i ilk önce video paylaşımlarında maske ve emoji çevrimi için kullanmak niyetinde. İlerleyen dönemde ise yüz işaretleriyle Facebook’taki paylaşımlarına tepki saptamak gibi özellikler görmemiz pekala mümkün.

FacioMetrics ekibi elbette Facebook’a katılmaktan ve teknolojileri daha da ve geniş kitleler tarafından kullanılır ülkü getirmekten hoşnut. Şirketin kurucusu Doç. Dr. Fernando De la Torre, görünüm işleme yeteneklerini geliştirmenin yanında, batarya dostu ve daha verimli mobil uygulamalar ilerletmek istediklerini kişisel olarak dile getiriyor.

Kullanıcıların paylaşımlarından ruhsal durumlarını tahmin edebilen Facebook, bundan böyle bu analize yüz ifadelerini ekleyerek gerçekte depresyonda ya da ağlamaklı olup olmadığımızı söyleyebilecek. Bu da bundan böyle telefon kameramızın Facebook için daha artı çalışacağı anlamına geliyor. Ola Ki de biz de telefonumuzun ön kamerasını bantla kapatmamız gerekecek. Tıpatıp Mark Zuckerberg’in bilgisayarının kamerasına yaptığı gibi.

Bu yazı senden önce 114 kez okundu.

Yorum Yap