Advertising
Teknoloji 29 Kasım 2016, 13:39
Batarya teknolojisinde yeni dönem

Batarya teknolojisinde yeni dönem

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Nanokompozit Batarya

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada geliştirilen nanokompozit malzemeler yeni cins cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılabilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Araç Gereç Bilimi ve Mühendisliği Bölümünce yürütülen çalışmada kil ve kumun hammaddesi olan silika (silisyum dioksit), nanoteknoloji ile bir araya getirilerek, elde edilen nanokompozit (birbirinden farklı iki veya daha artı malzemenin bir araya getirilmesi ile üretim edilen) malzemeler yeni cins cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılabilecek.

Proje Yürütücüsü OMÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Engin Burgaz yaptığı açıklamada, üniversitenin bilim Araştırma Projesi (BAP) kapsamında nanoteknoloji (metrenin milyarda birinin kullanıldığı teknoloji) ile kompozit malzemeler geliştirdiklerini söyledi.
Sanayinin çoğu alanında kullanılmak üzere polimer (fazla parçalı) nanokompozit malzeme üretmeye başladıklarını gösteren Burgaz, şunları aktardı:

“Çok parçalı ayrı tür malzemeler (polimerik nanokompozit) geleneksel mikro ve makro kompozitlere oranla nispeten yüksek özellikler gösteriyor. Günümüzde bayağı metal ve metal alaşımların yerine dağıtılmış yapılara sahip kompozit malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak, kompozit malzemelerin endüstrideki önemi artan bir şekilde artmaktadır. Dolayısıyla, üstün ve istenen özelliklere sahip farklı matrislere ve yardım elemanlarına sahip kompozitler geliştirilmektedir. Bu kapsamda kil ve kumun hammaddesi olan silika (silisyum dioksit) kullanarak elde ettiğimiz nanokompozit malzemeleri yeni tür cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kulanılacağız. Günümüzde kullanılan lityum iyon polimer bataryalarda katı elektrolit malzeme olarak kullanılmasını öngörüyoruz.”

‘Bataryalar ısınmaya, patlamalara ve yanmaya aleyhinde dayanıklı olacak’

Polimerik nanokompozit malzemelerin en son geliştirilen kompozit malzemeler grubunu oluşturduğuna dikkati çeken Burgaz, geliştirdikleri malzemelerin bataryalarda kullanılabilmesi için elektronik mühendisleri ve sanayicilerle işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Günümüzde kaynakları her geçen gün eksilen doğal malzemelere alternatif durumundaki polimer nanokompozit malzemelerin yaygın bir tatbik alanına sahip olduğunu vurgulayan Engin Burgaz, şunları kaydetti:

”Polimerlerin işlenme kolaylığı, mekanik davranışları, elastik yapıları ve düşük yoğunluğa sahip olmaları önemli avantajlarıdır. Geliştirilen kompozit malzemeler daha çok elektronik elemanlar, otomotiv sanayi, uçak sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Bizim yaptığımız malzemenin yeni cins cep telefonu ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılmasını öngörüyoruz. Ama bunun için bu sektörde faaliyet bildiren sanayicilerimizle ve elektronik mühendisleriyle de birlikte hareket etmek istiyoruz. Sanayicilerimizle bir araya gelerek ürünümüzü dünyaya arzetmek istiyoruz. Geliştirdiğimiz araç gereç katı elektrolit araç gereç olarak kullanıldığı için bataryalarda ısınmanın, patlamanın ve yanmanın önüne geçecek. bununla birlikte çok daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak.”

Bu yazı senden önce 132 kez okundu.

Yorum Yap