Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Apple, kablosuz ağ yönlendiricisi üretme işinden çekilebilir

Apple, kablosuz ağ yönlendiricisi üretme işinden çekilebilir

apple-airport

Steve Jobs sonrası bir türlü beklenen yenilikçiliği gösteremediği eleştirilerine maruz kalan Apple, Bloomberg‘in haberine göre kablosuz ağ yönlendiricisi (wifi router) geliştirme işinden çıkacak. başta 1999’da kablosuz ağ yönlendiricisi geliştirmeye başlayan Apple, bu dikeydeki (AirPort Express, AirPort Extreme, AirPort Time Capsule) cihaz üretimini durduracak ve bir bakıma ağırlıklardan kurtulacak. Gelen bilgilere tarafından bu birimde çalışan takım farklı alanlara yönlendirilmiş ve diğer projelere dahil edilmiş bile. Lakin söz konusu ekibin kaç kişiden oluştuğu konusu bilinmiyor.

Apple’ın bu mahsul dikeyini bırakarak diğer işlere odaklanmak istediği malum. Zira bu kategorinin ne kadar karlı olduğu bir yana, Apple’ı fazla pozitif öne çıkaran bir ürün kategorisi olmadığını da söylemek lazım. Diğer yandan Google bu alanda Google Wifi ile saldırı yapıyor ama Apple’ın bu geri çekilmeyi ayrı teknolojilerle yüklenmek isteyeceğini de düşünebiliriz.

Özellikle son dönemdeki ev içi yardımcı rekabetinde Apple’ın yeni bir ürünle bu boşluğu kapatması mümkün. Amazon Echo ve Google Home bu konuda ilk ürünler olsa da Apple, konut içindeki aygıt kalabalığını azaltarak bu işi yeni bir şekilde çözmeyi planlamış olabilir. Yani AirPort mahsul özelliklerine sahip ve Siri temelli yeni bir ev içi zeki muavin ile karşılaşabiliriz.

Şimdilik Apple’dan devlete ait bir yorumlama yok ancak önümüzdeki dönemde yeni bilgiler çıkacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Bu yazı senden önce 97 kez okundu.

Yorum Yap