Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Apple, iPhone üretimini ABD’ye kaydırmanın hesaplarını yapıyor

Apple, iPhone üretimini ABD’ye kaydırmanın hesaplarını yapıyor

iphone

Apple‘ın Çin’de imal yapması ABD siyasetini de meşgul eden bir durum ve Apple’ın bu konuda üreticilerin nabzını yoklamaya başladığına dair bilgiler geliyor.

Bildiğiniz gibi Apple, akıllı cihaz üretim ve kurulum işlerinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Foxconn ile çalışıyor fakat bu yılın Mayıs ayında imal tesislerini Hindistan’a çekme alternatifini düşünmeye başlamıştı. Güncel haberlerse Apple’ın yine Foxconn ile ABD’de üretim yapma niyetini açığa vuruyor.

Japonya gazetelerinden The Nikkei, konuyla ilgili haberinde yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın Apple’a dair eleştirilerine değiniyor ve Apple’ın imal tesislerini ABD’ye getirtme vaadine yer veriyor. The Nikkei, söz konusu haberde Apple’ın Haziran ayında ilk soruşturmalara başladığını ve bilhassa kritik değere sahip üreticilerle görüştüğünü paylaşıyor. Bu şirketlerden biri olan Tayvan merkezli Pegatron‘un da Apple’a negatif yanıt verdiği dile getiriliyor. Pegatron’un olarak maliyet artışını ileri sürdüğü de ekleniyor.

Paylaşılan bilgilere kadar Foxconn ve Pegatron Apple için yılda 200 milyon iPhone üretimi yapıyor.

Hindistan, ABD, robotlar…

Mayıs ayındaki haberimizde Foxconn’un Hindistan’ın Maharashtra bölgesinde 1.200 dönümlük bir arazi satın almayı planladığından bahsetmiştik. 10 milyar dolarlık bir tesis yapı etmesi beklenen Foxconn’un 2020 yılına değin Hindistan’da 10-12 tesis kurulması hedeflediğini de aktarmıştık. Yani Tayvanlı Çin bölgesi dışına adım atmayı ciddi şekilde düşünüyor. Lakin Foxconn’un işlerinin yarısını Apple’dan alması ve robotik üretime geçmeye başlaması iki şirketin bir şekilde anlaşmasını muhtemel kılabilir.

Diğer yana Donal Trump Çin mallarına yüzde 45 gibi bir ithalat vergisi koyması durumunda Apple’ın gerekli bir adım atması da gerekebilir. Foxconn ve Apple az önce bu konuda bir açıklama yapmış yok. Hem Trump’ın bu konuda ne kadar önemli olduğu da meçhul. Dolayısıyla bize tekrar gelişmeleri zamana bırakmaktan başka yol kalmıyor…

Görsel Kaynak: Pexels

Bu yazı senden önce 125 kez okundu.

Yorum Yap