Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
Apple, artırılmış gerçeklik destekli akıllı gözlük geliştiriyor

Apple, artırılmış gerçeklik destekli akıllı gözlük geliştiriyor

apple-iphone-7-ilk-dedikodular

Apple’ın zeki gözlüklere olan ilgisi düşünülenin tersine Google Glass’ın bile öncesine gidiyor. 2013’te yaptığı bir röportajda iPod birimi eski başkanı Tony Fadell, Apple’ın 2006’nın başında iGlasses projesi üstünde çalışmaya başladığını söylemişti. Ama proje, şirketin iPhone ve iPod’lara yoğunlaşmasıyla birlikte yarım kalmıştı. Geçen on yılın ardından eski defterleri açan Apple, projeyi yeni bir yaklaşımla bitirmek için çalışmalara başladı.

Bloomberg’in haberine kadar bir zeki gözlük projesi üstünde çalışan Apple, giyilebilir teknolojiler alanındaki açılımını Apple Watch ile sınırlama getirmek istemiyor. Demin keşif aşamasında olan zeki gözlükle ilgili sızan bilgiler aralarında cihazın iPhone’a kablosuz bir şekilde bağlanacağı, görüntü ve telefon ekranındaki diğer bilgileri aracısız olarak gözünüzün önüne getireceği var. Cihazın Artırılmış Realite (AR) teknolojisini kullanabileceği de belirtiliyor.

Apple’ın incelemeler konusunda ne değin ileri gittiği sorusuna yanıt, şirketin demin yolun başında olduğu. Konuya yakın kaynaklar Apple’ın gözlük projesi için tedarikçilerle görüşmelere başladığını ve sınırlı sayıda ekranı test için sipariş ettiğini söylüyorlar. Apple’ın test sürecini başarıyla tamamlayıp, gözlükleri ürünleştirmeye karar vermesi durumunda, yeni cihazını en erken 2018’de tanıtması bekleniyor.

Hype etkisinden daha sonra zeki gözlükler için doğru vakit geliyor

Son birkaç yıllık süreçte Google Glass’ın etkisiyle zeki gözlükler alanında büyük bir hareketlilik gördük. Projenin gözden düşmesi ve Google’ın Glass’ı sil yeniden ele alma kararıyla birlikte akıllı gözlükler hype etkisinden arınmaya başladı. Yani piyasaya gerçekten elverişli bir ürün sunmak için içten vakit gittikçe yaklaşıyor. Apple’ın zeki gözlüğünün böylece çöpe giden çok sayıdaki projeye tarafından başarılı olma şansı daha yüksek.

Buna karşın şirketin akıllı gözlük geliştirme kararı, göreve geldiği birincil günden beri yeterince inovatif ürünler geliştirememekle eleştirilen Tim Cook’a beklediği takdiri getirmeyebilir. Zira Apple’ın AR destekli gözlükleri, Sanal Gerçeklik (VR) potansiyelini keşfetmeye başlamış Samsung, Google ve diğer takiplerine bir yanıt niteliğinde olacak. Apple’ın yeni gelişmekte olan teknolojilere tipik yaklaşımı, rakiplerinin önce davranmasını bekleyip, süreç içinde satın almalar yaparak, çıktığı anda en iyi ürünü piyasaya arzetmek. Apple’ın bugüne kadar alternatif gerçeklikler üzerinde çalışan minimum üç girişimi (2013- PrimeSense; 2015-Metaio ve 2016-Flyby Media) satın aldığını biliyoruz. Apple’ın AR uygulamalarının kullanıcı deneyimi konusunda yeni bir standart belirlemesi bu nedenlerle olası.

Sızan haberlerde bahsedilmese de halihazırda sürücüsüz otomobil projesi Apple Car üzerinde çalıştığını bildiğimiz Apple, zeki gözlüklere bu proje içinde de yer vermeyi düşünüyor olabilir. Kullanıcıların ayrıntılarıyla mobil ayla gelmesinde telefon ekranına bakma zorunluluğunun ortadan kalkması manâlı bir eşik olacak gibi görünüyor.

Apple konuyla ilgili devlete ait bir açıklama yapmadı, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Bu yazı senden önce 120 kez okundu.

Yorum Yap