Advertising
Teknoloji 27 Kasım 2016, 15:13
2020’de 1 milyon elektrikli araç satışı hedefleyen Volkswagen, markasını temize çekiyor

2020’de 1 milyon elektrikli araç satışı hedefleyen Volkswagen, markasını temize çekiyor

vw-elektrik

Geçtiğimiz yıl sonunda patlak veren emisyon skandalı sebebiyle milyarlarca dolar kayba uğrayan Volkswagen için elektrikli araçlar, markasını temize çekmek için de bir fırsat olabilir mi? Şirket, bu yönde attığı saldırgan adımlarla bu fırsatı sonuna kadar kullanacağını dikkat çekici ediyor.

Elektrikli araçlar alanında pazara istikamet veren şirketlerden biri elde etmek isteyen VW, bu pazarda liderliğe oynadığını da bugün açıkladı. VW marka şefi Herbert Diess, basına yaptığı açıklamada 2025’te takvim 1 milyon elektrikli vasıta satmayı ve elektro-mobilite alanında küresel lider olmayı hedeflediklerini söyledi. Emisyon krizinin ilk olarak ortaya çıktığı ABD pazarına zinde bir geri dönüş yapmayı planlayan Volkswagen 2021’den itibaren burada elektrikli araçlarının üretimine başlayacak.

VW’nin tamamen elektrikli araçlara geçişi ise yeni yatırımlar ve ölçek ekonomisiyle fonlanacak, Diess’in aktardıklarına kadar. VW geçtiğimiz Cuma günü, 30 bin çalışanının işten çıkararak 2020’ye değin takvim 3.9 milyar dolar tasarruf  elde etmeyi umuyor. Tasarrufun elektrikli araçlar, sürücüsüz araçlar ve dijitalleşme gibi gelecek teknolojiler için kullanılacağı açıklanmıştı.

VW geçtiğimiz Eylül’de adamakıllı elektrikli ilk aracının tanıtımını yapmış ve aracın endüstride efsanevi Beetle kadar büyük bir tesir bırakacağının sözünü vermişti.

VW, 2015’te toplam 4.4 milyon binek araç sattığını açıklamıştı.

Bu yazı senden önce 102 kez okundu.

Yorum Yap