Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Video: iOS 10 Ön Çözümleme

Video: iOS 10 Ön Çözümleme

Apple‘ın geleneksel geliştirici etkinliği WWDC 2016’nın dün akşam gerçekleşen başlangıç konuşmasında Apple’ın dört ana işletim sisteminin gelecek nesil versiyonlarının ön gösterimi yapıldı. iOS 10, tıpkı bir assolist gibi şovunu en sonda gerçekleştirdi.

Her ne değin görünüm açısından ilk bakışta fazla bir değişim değil gibi görünse de, iOS 10 ile birlikte kullanıcıları öbür deneyimler bekliyor. Özellikle şimdiye kadar arka plana atılmış araç takımları, veya daha artı bilinen adlarıyla widget’lar öne çıkıyor. Kilit ekranında araç takımlarının daha alçak alta sıralandığı özel bir panel var. Benzer şekilde başlıca ekranın en solunda yer alan arama panelinde acilen araç takımları gösteriliyor. iOS 9 ve daha önceki sürümlerde bu araç takımları Bildirim Merkezi içinde yer alan Bugün sekmesinde bulunuyordu ve doğrusu pek artı göz önünde değildi. Bu yeni başvuru şekliyle onlardan daha pozitif yararlanacaksınız. Keza iPhone 6s ve 6s Plus gibi 3D Touch ekranlı cihazlarda Çabuk Aksiyonlar içine de bu vasıta takımları eklenmiş, Hava Durumu uygulamasında olduğu gibi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iOS 10: Zenginleştirilen kilit ekranı, tasarımları yenilenen uygulamalar

iOS 10’un ilk beta sürümü ön yüklü olarak gelen Apple uygulamalarının da silinebilir olacağını muhabere ediyor. Bu birçok kullanıcı için iyi bir haber. Üçüncü taraf uygulamaları seçim eden kullanıcılar Apple’ın uygulamalarını görünmeyecek şekilde arkalara atıyordu. Derhal Apple onlara bu uygulamaları ayrıntılarıyla kaldırma fırsatını da veriyor. Mesela yeni eklenen Konut uygulamasını ya da son birkaç sürümdür yüklü gelen Watch uygulamasını; bunlarla kullanacak herhangi bir Apple Watch’unuz veya HomeKit destekli aygıtınız yahut kaldırabilirsiniz.

Apple, görsel açıdan küçük şartların değişmesi yapmış, mesela Harita ve Müzik uygulamalarında daha büyük ve okunaklı fontlara yer vermiş. Büyük yazılar ve düğmeler bilhassa otomobilde sesli yol tarifi alırken denetleme açısından epey işe yarayacaktır. Müzik uygulamasında büyük yazılar biraz garip gibi görünüyor, ama Apple, Apple Music çıktığında epey tenkit bölge ve karmakarışık bulunan arayüzü düzenlemiş ve fazla daha elverişli hâle getirmeyi başarmış.

WhatsApp, Facebook Messenger gibi rakiplerin bulunduğu bir ortamda Apple, iOS cihazları aralarında kullanılan iMessage’ı daha da zenginleştirecek adımlar atıyor. Sohbet arayüzünün tepesinde sohbet ettiğiniz kişinin minik bir profil devlete ait bulunuyor. Paylaşılan içerikler sadece resim, ses, video veya emoji ile sınırlı yok. Herhangi bir çizim veya kendi oluşturduğunuz şekli paylaşabileceğiniz özel bir çizim panosu mevcut. Ayrıca iMessage uygulamaları doğru de diğer uygulamalardan alınan içerikleri, aracısız iMessage içinden karşı tarafa gönderebilirsiniz. Karşı tarafta içeriğin gösterimini ve oynatımını Mesajlar uygulaması içinden yapacak. iOS 10’un birinci beta sürümünde Apple Music, Klasik Windows ikonları gibi 2-3 tane iMessage uygulaması yüklü bulunuyor. iOS 10 ile birlikte sayı artacaktır.

Fotoğraflar uygulamasındaki en büyük yenilik ise Hatıralar. Biz iOS 10 Beta 1’i yükledikten sonradan çalışmaya başlayan Fotoğraflar uygulaması, 1-2 saat sonra onu açtığımızda, Hatıralar sekmesi içinde özel koleksiyonları oluşturmuş şekilde bizi bekliyordu. Koleksiyonlar birey, zaman veya mekana göre otomatik olarak oluşturuluyor, koleksiyon sayfalarından her bir fotoğrafa bir bir bakılabiliyor, fotoğraflar harita üzerinde gösteriliyor. Hem bu fotoğraflar ve videolardan otomatik olarak oluşturulan özel bir video klip de koleksiyon sayfasının başını süslüyor.

Yaz dönemi her tarafında birkaç tane iOS 10 beta sürümü göreceğiz. Her bir beta sürümüyle birlikte daha istikrarlı ve yeni işlevlerle zenginleşen bir hâl kazanacak olan iOS 10 bu şekilde eylül ayını bulacak; olasılıkla yepyeni iPhone’lar piyasaya çıkmadan derhal önce tüketicilere sunulacak. Eğer bir geliştirici değilseniz, elinizdeki iPhone da asıl cihazınız ise, birincil beta sürümünü yüklemekten uzaktan durun. Şayet Apple temmuz ayında ilk Public Beta sürümünü yayınladığında, iOS 10’un nasıl bir tecrübe sunduğunu kanımca kendiniz test edebilirsiniz. Her ne dek iOS 10’un birincil beta sürümü epey sürükleyici görünse de, ara sıra küçük hatalarla karşılaşıyoruz.

Bu yazı senden önce 120 kez okundu.

Yorum Yap