Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Twitter gözetim araçları hazırlayan geliştiricilere izin vermeyecek

Twitter gözetim araçları hazırlayan geliştiricilere izin vermeyecek

Twitter, polisi ve casusları kullanıcılarının tweetlerinden uzaktan tutmak istiyor. Şirket, son açıklamasıyla konuda ne değin ciddi olduğunu gözler önüne seriyor. Mikro blog servisi, herkese açık programlama kitlerinin ya da Gnip verilerinin gözetim amacıyla kullanılamayacağı konusunda geliştiricileri uyardı. Twitter gözetim aracı geliştirenlerin bunu kolluk kuvvetleri adına yapmasının da durumu değiştirmeyeceğinin altını çizdi. Şirket, fazla sayıda herkese açık tweet olmasının tweetlerin bu şekilde kullanımını kabul edilir kılmayacağını belirtti.

Twitter gözetim araçları hazırlayan geliştiricilere kısıtlama getirecek

Twitter, bu doğrultuda programlama kitlerini kullanarak gözetim araçları hazırlayan geliştiricilere kısıtlama getirecek. Bu önlemler kimi süre geliştiricilerin kitlere ulaşımını adamakıllı engellemeye değin uzanabilecek.

Twitter, “sosyal adalet”e olan bağlılığını kararına gerekçe olarak gösterdi. Mikro blog serisinin herkese açık data setlerinin eylemcileri takip etme, insanların isimlerini toplama ve ifade özgürlüğünü engelleyici önlemler için kullanılmasının sosyal adalete öyle uymadığı rahatlıkla söylenebilir. Alınan bu önlemlerin işe yarayıp yaramayacağını ise vakit gösterecek.

KAYNAK

TWITTER

Bu yazı senden önce 122 kez okundu.

Yorum Yap