Advertising
Sosyal Medya 11 Ocak 2017, 07:10
Tesla Apple ’ın Swift programlama dilinin geliştiricisini transfer etti

Tesla Apple ’ın Swift programlama dilinin geliştiricisini transfer etti

Tesla Apple ile arasındaki “yetenek savaşı”nda önemli bir atak yaptı ve Chris Lattner ’i aktarma ettiğini açıkladı. Apple ’da kıdemli direktör olarak tayin yapan Lattner, şirketin açık kaynaklı programlama dili Swift ’i geliştirmişti.

Cupertino merkezli şirket Swift ’i, WWDC 2014 ’te duyurmuştu. Lattner bununla beraber LLVM projesinin de geliştiricileri aralarında yer alıyor.

Tesla, yeni transferine önemli bir mesuliyet verecek. Lattner, şirketin Autopilot ekibinin başına geçecek. Söz konusu ekip, sürüş desteği ve otonom sürüş teknolojisi konusunda çalışmalar yapıyor.

Tesla Apple ’a fazla sayıda mühendis kaptırmıştı

Bir dönem Tesla ’da çalışan çok sayıda mühendisin Apple ’a geçmesi uyarı çekmiş ve Apple ’ın sürücüsüz araba projesi için bu hamleleri yaptığı söylenmişti. Tesla CEO ’su Elon Musk ise o dönemde bir açıklamasıyla fazlasıyla dikkat çekmişti. Musk, “Tesla ’da tutunamazsanız Apple ’a gidersiniz.” sözleriyle Apple ’a taş atmıştı. Apple daha ardından sürücüsüz araba projesinde daha farklı bir yola girmiş ve işin teknoloji kısmına odaklanmayı seçmişti. Lattner ’in bu duruma rağmen Tesla ’ya gitmesi, işleri birazcık daha çekici hâle getiriyor.

Lattner ’in ayrılığının ortaya çıktığı birincil yer ise Swift Evolution e-posta listesi oldu. Bu listeye bir e-posta gönderen Lattner, Swift Core Team ’in faal bir üyesi olmayı sürdüreceğini belirtti.

KAYNAK

TESLA, SWIFT.ORG

Bu yazı senden önce 115 kez okundu.

Yorum Yap