Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Telegram Telegraph ile blog platformu işine de el atıyor

Telegram Telegraph ile blog platformu işine de el atıyor

Telegram’ın acilen popüler mesajlaşma uygulamasının yanına diğer taraftan blog platformu var. Telegraph olarak adlandırılan bu yeni servis, seri ve anonim şekilde yazı yayınlama imkanı sunuyor. Bunun için herhangi bir hesap kaydı ya da sosyal medya üzerinden kullanıcı girişi yapmak da gerekmiyor.

Uygulamanın kullanıcı arayüzü Medium’unkine çok benziyor ve kolaylıkla iliştirmelere olanak sunuyor. Bilgisayarınızdan fotoğrafları da kamera butonuna tıklatarak kolaylıkla eklemek mümkün oluyor. Medium ile karşılaştırıldığında, eklenen içeirklerin yüklenmesi de nispeten daha seri görünüyor. “Publish”, yani “Yayınla” butonuna tıkladıktan anında daha sonra yazı yayınlanıyor. Yazılar sosyal medya platformlarında paylaşılabiliyor ve Telegram’ın, Facebook’un Instant Articles özelliğine benzer biçimde çalışan yeni Instant View görünümüyle en iyi şekilde görünecek şekilde planlanmış.

Telegraph’ın hızı ve basitliği yanına bir takım olumsuzlukları da bulunuyor. TechCrunch’ın dikkat çektiği gibi, kullanıcı geçmişinin yokluğu nedeniyle, yayınlanmış yazıya olan bağlantıyı yanlışlıkla sildiğinizde, internet tarayıcısında çerezler etkili olmadığı takdirde yazının izini bulmak çok güç oluyor. bu arada anonim yapısı hastalık verici içeriklere ve tacize de kapı açabiliyor, burası internet trollerinin ve yalan haber yayıcılarının kullandığı kaynaklardan bir tanesi olma potansiyeli taşıyor.

Telegram’ın kullanıcı kitlesi başlangıçtan beri manâlı şekilde büyüdü, buna rağmen WhatsApp ve Facebook Messenger’ın fazla arkasından gelmeye devam ediyor. Geçen şubat ayında kurucu Pavel Durov şirketin 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı.

Telegraph’ın tanıtımı Telegram’ın mesajlaşmanın ötesine açılmasının devam ettiğini gösteriyor. Şirket son zamanlarda oyunları da bünyesine eklemişti. Dahası Telegraph’ın tanıtımıyla ilgili olarak yayınlanan blog yazısında daha büyük ve göz alıcı bir servisin müjdesi de verildi.

KAYNAK

TELEGRAPH, TELEGRAM, VENTUREBEAT, TECHCRUNCH

Bu yazı senden önce 127 kez okundu.

Yorum Yap