Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Sony Xperia XZ Ön Inceleme

Sony Xperia XZ Ön Inceleme

Sony, Xperia X ve Z serilerini buluşturduğunu söylediği yeni amiral gemisi telefonu Xperia XZ’yi geçtiğimiz ayın başlarında Berlin’de düzenlenen IFA 2016 kapsamında görücüye çıkarmıştı. Yeni amiral gemisini Türkiye’ye getirme konusunda da elini tez tutan şirket, Xperia XZ’yi 19 Ekimde 2799 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunacak. Xperia XZ’nin Türkiye lansmanında kısa süreliğine de olsa deneyimleme fırsatı yakaladığımız telefona dair ilk izlenimlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Sony Xperia XZ ele alındığında telefonun ele epeyce rahat biçimde oturduğu anında fark ediliyor. Cihaz hatları itibarıyla Sony’nin bayağı tasarım diline yakın bir yerde duruyor. Telefonun arkadaki panelinde ise Sony tarafından ALKALEIDO olarak adlandırılan bir materyalin kullanılmış olması uyarı çekiyor. Bu materyal fazla radikal bir hissiyat uyandırmasa da, Sony’nin geçmişteki metal kasalı amiral gemilerine aynı biz izlenim oluşturmayı başarıyor.

Üst derslik hissiyatı veren bu yeni materyal, Sony’nin daha önce seçim ettiği sırça arkadaki panellere tarafından daha şık ve havalı görünüyor. Fakat bu yeni materyale rağmen, Sony Xperia XZ de parmak izlerini belirli edeceğe benziyor.

Bayağı tasarım çizgisinden Xperia XZ’de de vazgeçmeyen Sony, bu sefer cihazın köşelerini birazcık daha yuvarlatma yoluna gitmiş. Telefonun 5.2 inç ekranına rağmen ele iyi oturmasında bu seçim etkili olmuşa benziyor.

1080p çözünürlüklü 5.2 inç ekran, telefonu deneyimlediğimiz kapalı ortamda oldukça rahat bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Doğrudan ışık altında bir takım yansımalar olsa da, bu durum büyük bir sıkıntı teşkil etmiyor. Fakat Xperia XZ’nin TRILUMINOS ekranının tam performansını bakmak için akıllı telefonu dış mekanlarda da sınamak gerekiyor.

Sony akıllı telefonun ön paneline herhangi bir fiziksel tuş yerleştirmemiş. Ekran, aynı zamanda parmak izi tarayıcısı vazifesi de görebilen cihazın sağ kenarındaki zorlama butonuna dokunarak uyandırılıyor. Akıllı telefonun menüleri içinde dolaşım ise Sony’nin ekranın alt kısmına yerleştirdiği sanal tuşlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Sony Xperia XZ’nin arka panelinde ise sol üstteki köşede 23 megapiksel kameranın varlığı göze çarpıyor. Pulse LED flaş ise kameranın hemencecik aşağıda konumlandırılmış. Sony, yeni amrial gemisi telefonun tanıtımında kamera yeteneklerinin üzerinde bilhassa duruyor. Şirket bilhassa “üçlü görüş seziş teknolojisi” adını verdiği özellikle hareket eden nesnelerin her ışık koşulunda net fotoğraflarının çekilebileceğinin altını çiziyor. Kameranın gerçek performansı konusunda birinci elden düşünce beyan olabilmek içinse cihazı ayrıntılı biçimde tahlil etmek gerekiyor.

Sony Xperia XZ kutusundan Android 6.0 Marshmallow işletim sistemiyle çıkıyor. Fakat cihazın artı zaman geçmeden Android Nougat’ya yükseltilmesi planlanıyor. Sony’nin daha evvelden hayata geçirdiği yaklaşımına Xperia XZ’de de bağlı kaldığı ve cihazda artı ön yüklü dilekçe sunmaktan kaçındığı görülüyor. Mesela, akıllı telefonda varsayılan internet tarayıcısı olarak Google Chrome tercih ediliyor. Google’ın Gmail, YouTube, Haritalar, Drive gibi uygulamalarına da asıl ekrandaki Google klasörü üzerinden erişilebiliyor. Akıllı telefonun menüleri aralarında rahatlıkla gezinmiyor. Kısa süreli deneyimimizde tatbik açılımı esnasında bir takılmaya ya da başvuru kullanımı esnasında bir çökmeye rastlamadık.

Sony Xperia XZ Ön Tahlil
1 of 17

Sony, en kayda değer markalarından biri olan PlayStation’ın avantajını akıllı telefonlarında daha pozitif yararlanma konusunda bir takım adımlar atmıştı. Bu adımlar Xperia XZ’de de görülüyor. PlayStation uygulamasının ön yüklü olarak sunulduğu telefon, PS4 Remote Play özelliğini de destekliyor.

Sony Xperia XZ 2799 TL karşılığında satışa sunulacak

Sony Xperia XZ, 19 Ekimde 2799 TL’lik fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacak. Aygıt için orman mavisi, platinyum ve madeni siyah olarak adlandırılan üç renk seçeneği sunuluyor. Sony, bu seçeneklerin içinde orman mavisini “amiral gemisi” olarak öne çıkarıyor. Zeki telefonun daha detaylı incelemesi de önümüzdeki dönemde Teknoblog’da karşınızda olacak.

Bu yazı senden önce 145 kez okundu.

Yorum Yap