Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Sony Xperia X Compact Ön Tahlil

Sony Xperia X Compact Ön Tahlil

Sony’nin Berlin’de IFA 2016’ta görücüye çıkardığı yeni zeki telefonlarından birisi de Xperia X Compact olmuştu. Amiral gemisi olarak konumlanan Xperia XZ’ye kıyasla daha mütevazı bir aygıt gibi gözükse de, Xperia X Compact barındırdığı gelişmiş kamera özellikleriyle dikkat çekmeyi başarmıştı. Sony’nin yeni zeki telefonlarının Türkiye’de satışa sunulması sebebiyle düzenlediği toplantıda kısa süreliğine de olsa deneyimlediğimiz Xperia X Compact’e dair birincil izlenimlerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

4.6 inç ekrana sahip Sony Xperia X Compact, ele birincil alındığı anda kolaylıkla kavranıyor ve epeyce iyi bir refah hissi sağlıyor. Ele oturan telefon, günümüzde akıllı telefonların artan bir şekilde büyümesinden rahatsız olan minik elli kullanıcıların fazlasıyla hoşuna gidecek bir aygıt potansiyeli taşıyor. Ön paneli düz ve sırça buruşuk olan telefonun ast kenarlarında yuvarlatılmış çizgilere rastlanırken, üstteki ve alt kenarlarda yine iyice düz tasarıma dönülüyor.

Sony, Xperia XZ’de olduğu gibi, Xperia X Compact’te de arkadaki panel için bambaşka bir materyali seçim etmiş. “Oleophobic” adını içeren materyal, yağa karşısında dayanıklı olmasıyla uyarı çekiyor. Söz konusu madde, gösterme ve oluşturduğu hissiyat itibarıyla akıllara seramiği getiriyor. Sony Xperia X Compact, “oleophobic” tamamen hedeflediği üst sınıf görüntüyü sunmayı başarıyor. Oysa bu materyalin parmak izlerini birazcık fazla belirlenmiş eden cinsten olduğunu maddeler halinde sıralamak gerekiyor.

Zeki telefonun arkadaki panelinde sol üst köşeye 23 megapiksel çözünürlüklü kamera yerleştirilmiş. BU kameranın hemencecik sağında ise Pulse LED flaş bulunuyor. Xperia XZ ile neredeyse aynı arka kamera özelliklerine sahip olan Sony Xperia X Compact, yalnızca 4K görüş kaydı yapamıyor. Ama öteki özellikleriyle benzer anda tanıtıldığı büyük kardeşinden aşağıda kalmıyor.

Sony Xperia X Compact’in ön tarafında herhangi bir bedensel tuş bulunmuyor. Akıllı telefonun ekranı sağ kenarında yer alan zor butonuna dokunulduğunda uyandırılıyor. Bir Takım pazarlarda söz konusu buton parmak izi tarayıcısı da barındırıyor. Fakat Sony Mobile Türkiye göre sunulan Xperia X Compact veri kartlarında parmak izi tarayıcısının bahsi geçmiyor. Dolayısıyla Türkiye’deki modellerde parmak izi tarayıcısının bulunmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Xperia X Compact’in menüsünde seyahat etmek için Sony’nin ekranın alt kısmına yerleştirdiği sanal tuşlardan faydalanılıyor. Android deneyimine yoğun bir özelleştirme uygulamayan Sony, bir takım noktalarda Google’ın sunduğu standart çözümlerin üzerine ekstra bir seçenek sunmuyor. Varsayılan tarayıcı olarak Chrome’un tercih edilmesi bu yaklaşımın en önemli örneklerinden biri olarak gösterilebilir.

Sony Xperia X Compact Ön Çözümleme
1 of 10

Google’ın her Android telefonda bulunmasına alışık YouTube, Drive, Haritalar, Gmail gibi uygulamalarına belli başlı ekrandaki Google klasörü üzerinden ulaşılabiliyor. PlayStation ve Facebook gibi uygulamalar da cihazda ön yüklü olarak sunuluyor. Kısa süreli deneyimimizde akıllı telefonun menüler arasında geçişte bir problem yaşamadığını, uygulamaların yeterice süratli biçimde açıldığını gözlemledik. Ama bu konuda daha kapsamlı değerlendirmelerde bulunmak için telefonu daha ayrıntılı biçimde tahlil etmek gerekiyor.

Sony Xperia X Compact 1999 TL’lik fiyatıyla satışta

Xperia X Compact, 1999 TL’lik fiyat etiketiyle Türkiye pazarına giriş yapmış durumda. Bilhassa elde basit kavranması ve rahatlıyla birincil bakışta etkileyici bir izlenim oluşturan akıllı telefonun detaylı incelemesini önümüzdeki dönemde sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

Bu yazı senden önce 103 kez okundu.

Yorum Yap