Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Samsung SDI Note 7 krizi sonrası yeni müşteri bulmakta zorlanıyor

Samsung SDI Note 7 krizi sonrası yeni müşteri bulmakta zorlanıyor

Galaxy Note 7 macerası, Samsung’un marka itibarını genel olarak pek zedelemişe benzemiyor. En azından yapılan bir araştırma bunu gösteriyor. Ancak Note 7’nin problemli kısmı olan bataryasını karşılayan şirketlerden biri için işler böylece de iyi gitmiyor.

Samsung’un iştiraklerinden biri olan Samsung SDI, Note 7’de kullanılan bataryaların manâlı bir kısmını üretmişti. Başka üreticiler kadar üretilen bataryalar da alev alsa da, yaşanan kriz nedeniyle en fazla şeref kaybına uğrayan SDI oldu. Gelen haberler, Samsung iştirakinin kriz sonrasındaki ortamda sıkıntılar yaşadığını gösteriyor.

Reuters’in haberine tarafından, SDI aralarında Apple‘ın da bulunduğu mevcut iş ortaklarını bataryalarının güvenli olduğu konusunda ikna etti. Ancak şirket yeni müşteriler bulmakta zorlanıyor. Note 7 krizinin ardındaki yüzde 20 oranında değer kaybeden şirket, kriz öncesi seviyesine geri dönebilmiş yok.

İsmi açıklanmayan bir SDI çalışanı, Note 7’nin ilk kez geri çağırılmasının ardındaki Apple’ın da aralarında bulunduğu fazla sayıda müşterinin ürünlerindeki bataryaların güvenilir olup olmadığını sorduğunu belirtti. Benzer çalışan, Note 7 bataryasında neyin yanlış yapıldığını sürekli olarak kendilerine sorduklarını da dile getirdi.

Samsung SDI kendisine uzun soluklu bir problem yarattı

Analistler, Samsung cephesinde tüm sorumluluğu üstlenen Samsung SDI’ın kendisine uzun soluklu bir problem yarattığını düşünüyor. Dongbu Securities’den S.R. Kwon, yaşananların mevcut müşterilerden ziyade yeni müşterilerin gelişini etkileyeceğini belirtti. Küçük cihaz bataryaları pazarının yüzde 25’ini elinde bulunduran Samsung SDI, otomotiv endüstrisine de açılmayı planlıyordu. Oysa Note 7 hüsranı, bu planları sekteye uğratma potansiyeli taşıyor.

KAYNAK

REUTERS

Bu yazı senden önce 116 kez okundu.

Yorum Yap