Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Samsung Galaxy Note 7 Ön Tahlil: Ilk izlenimler epey olumlu

Samsung Galaxy Note 7 Ön Tahlil: Ilk izlenimler epey olumlu

Samsung Galaxy Note 7 bu ayın başında New York şehrinde düzenlenen bir etkinlikte tanıtılmıştı. Türkiye lansmanı da geçtiğimiz salı günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Galaxy Note 7 geçen hafta başında test merkezimize ulaşmış ve Galaxy Note 7 kutu açılımı videosu ile bu telefonun kutusundan nelerin çıktığını size göstermiştik. Samsung’un 2016 model amiral gemisi Note telefonuyla ilgili detayları incelemede aktaracağımızı söylemiştik.

Bundan Böyle cümbür cemaat hikayeyi biliyor. Samsung, 6 rakamını pas geçerek doğrudan 7’ye atladı. Sahiden bu uygun bir hareket, çünkü Note 7 bu yılın başında çıkan S7 ve S7 edge’in çizgisinden dışarı giden, onlar ile çoğu müşterek özelliği barındıran, yalnızca S Pen’i ve buna alt özellikleri bünyesine ekleyen bir telefon. Daha önce incelediğimiz Galaxy S7 edge ve Galaxy S7 Android telefonlarının hoşumuza dışarı giden çoğu özelliği bu telefonda da bulunuyor.

samsung galaxy note 7

Galaxy S7 edge ve S7’nin tasarımları, bir önceki yılın telefonuna tarafından azıcık daha mükemmelleştirilmişti. Daha artı sürtünmeli sırça yüzey, ele daha kuytu oturan bir vücut, suya sağlamlık ve microSD kart yuvası. Bu özellikler yüzümüzü fazlasıyla güldürmüştü. İşte tüm bu hoşnutluk duyduğumuz özellikler Galaxy Note 7’de de bulunuyor. Bu telefonu, geçen yılki selefi, Note 5 ile karşılaştırdığımda, daha havalı durduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Başkaları da aksini söylemeyecektir.

Bunun en manâlı nedeni kavisli ekran. Daha önce düz ekranlı Note telefonlarının yanına bir de kavisli ekranlı arkadaşlar görürdük. Oysa Samsung bu sefer tek bir telefonda, hepsini bir araya getiriyor. Ekranın kenar kavisleri S7 edge’inkine kadar daha eksik, biraz daha düz ekrana yakın duruyor. Edge uygulamaları kenar ekran deneyiminin parçasını oluşturuyor. S7 edge’de bu uygulamaları ve kısayolları epey kullanmıştım, oysa Note 7’de biraz daha arkadaki planda kaldığını söylemem gerekiyor.

samsung galaxy note 7

Ekranın parlaklığı ve kalitesi üstteki düzeyde. Film izlemek, video izlemek fazla keyifli. Yukarıda söylediğim ekran kavisinin pozitif olmaması, bir şeyler izlerken görsel deneyimi çok da olumsuz etkilemiyor. Bundan Başka 5.7 inç epey geniş bir bölge sunduğundan, web sitelerinde Note 7 ile rahatlıkla gezinmek mümkün oluyor. Note 7, bir haftalık vakit her tarafında YouTube videoları izlemek, internette gezinme gibi işler için birincil cihazım oldu.

Sekiz çekirdekli işlemcinin performansı beklediğiniz gibi. Android 6.0 Marshmallow üzerinde epey sade bir tecrübe sunan Touch Wiz kullanıcı arayüzünde epeyce akan ve akıcı bir gezinti sağlanıyor. Ne var ama, fazla nadir şekilde, hafif takılmalar gözlemlediğimi belirtmem de gerekiyor. Performans hakkında daha fazla yorum için incelemeyi beklemeniz gerekiyor.

samsung galaxy note 7

3500 mAh kapasiteli pili bir günü rahatlıkla çıkarıyor. Süratli sıkıntı desteği de mevcut; yüzde 0’dan 40’lık kapasiteye yarım saatte, yüzde 70’e bir saat içinde, yüzde 100’e de bir buçuk iki saat içinde ulaşıyor. Natürel ki, kutudan meydana çıkan yük adaptörünü kullandığınız takdirde. Kablosuz yük desteği de mevcut. Bu sayede alıştırma masamda yer alan IKEA masa lambasının kablosuz çok miktar tabakası barındıran tabanına yerleştirip pratik şekilde şarj edebiliyorum.

Yukarıda bahsettiğim gibi, Galaxy Note 7’de Android 6.0 Marshmallow yüklü geliyor. Epey sadeleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü mevcut. Dış Görünüş ayarı olarak ufak ikonları seçtim. Böylelikle ekrana istediğim kadar bileşen ve kısayol ekleyebiliyorum. bunun dışında Ayarlar menüsüne girdiğimde beni birçok seçeneğin beklediğini görüyorum. Bu seçeneklerin kategorilendirilmesi iyi olmuş. Altındaki direktifler da neyin ne olduğunu görmede tezgâhtar oluyor.

samsung galaxy note 7

S Pen kapasitif kalem azıcık daha inceltilmiş. Ama kalemin üstündeki düğme birazcık daha yukarı alınmış gibi. Bunu öyle beğenmediğimi söylemem gerekiyor. Kalem ucu inceldiği için daha sıcacık yazılıyor, fakat avuç içini kabul etmeme özelliğinin Note 7’de, daha önceki Note telefonlarındaki dek iyi çalışmadığını düşünüyorum. Samsung Notes uygulamasında bir sayfa açıp bir şeyler yazmak istediğimde sayfa isteğim açık havada yukarı aşağı kayıyordu. bu arada Samsung Notes demişken; Samsung’un bir şeyleri birleştirmesi güzel olmuş. Ancak dilekçe bana azıcık girift geldi. Yağlı badana özelliği ise yeni eklenen bir özellik ve oldukça başarılı görünüyor. S Pen’i ekrana bastırdıkça boyanın miktarı artıyor. Bu da oldukça etkileyici sanatsal çalışmalar yapılabileceği anlamına geliyor.

Galaxy Note 7’de en fazla merak ettiğim özelliklerin başında iris tarayıcısı geliyordu. Note 7’yi kullanmaya başladığımda yaptığım birincil şeylerden bir tanesine de gözlerimi telefona tanıtmak oldu. Tanıtma işlemi kısa sürede tamamlanıyor. Bundan daha sonra kilit ekranını parola, PIN ya da şekil yerine sadece telefonu göz hizasına yakın tutarak başlamak mümkün oluyor. İris tarayıcısının performansı dalgalı bir seyir izliyor. Bazen gözümü tuttuğum anda, bundan başka karanlıkta olsam bile, kilit ekranı anında açılırken, ara sıra de ne kadar uğraşırsam uğraşayım, kilit ekranını açamadım. Üstelik iris tarayıcısı açıldığında ekranda beliren görüntümün beni bile korkuttuğunu söylemem gerekiyor. Olur Ya Samsung, gelecekte sunacağı yazılım güncellemeleriyle iris tarayıcısının performansını daha da iyileştirir. Bu güvenlik mekanizması büyük bir performans vadediyor. bu vesileyle iris tarayıcısının yanı sıra dört parmağımı da ekranın altındaki parmak izi tarayıcısına tanıtmayı dikkatsizlik etmedim.

samsung galaxy note 7

Kamera, tasarım, suya ve toza sağlamlık, S Pen’in su aşağıda da çalışması ve bunun gibi daha birçok unsur hakkında söylenecek birçok laf var. Fakat bunları fazla yakında yayınlayacağımız detaylı incelemeye saklayalım. gerçi, daha şimdiden söyleyebilirim ancak, Samsung epeyce iyi bir meslek çıkarmış. Note 7’nin selefi Note 5 ve bu yıl çıkan Galaxy S7 edge, fazla beğendiğimiz, hatta piyasanın en iyisi olarak gördüğümüz Android telefonlardı. Note 7 bu bayrağı onlardan rahatlıkla alacak gibi görünüyor.

Bu yazı senden önce 89 kez okundu.

Yorum Yap