Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Samsung Galaxy A8 (2016) İncelemesi

Samsung Galaxy A8 (2016) İncelemesi

samsung galaxy a8 2016 incelemesamsung galaxy a8 2016 incelemeBu yılın başında gördüğümüz 2016 model Galaxy A serisi Androd telefonları; Galaxy A3, A5 ve A7 daha çok S ve Note serisi Samsung telefonlarına daha yakın, iki cam tabaka arasına yerleştirilmiş metal çerçeveden oluşan bir yapıyla sunulan zeki telefonlardı. Halbuki serinin yeni üyesi Galaxy A8 (2016) onlardan daha farklı şekilde, metalin ağırlıkta olduğu bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Daha yuvarlak köşeler, kenarlara dürüst hafif kavis yapan, ama genellikle düz yapıdaki arka yüzey, ince profil gibi unsurlarla Galaxy A8 (2016) serinin öteki üyelerinden biraz daha cazibeli görünüyor. Arkadaki yüzeyde, telefonun sınırlarının büyük bir kısmı baştan başa uzanan kalın anten çizgileri ise bu telefondaki iPhone havasının biraz daha kaslı hâle getiriyor.

Galaxy A8 (2016)’nın kenarlarını ve arkasını kaplayan metal kasayı önde ekran camı tamamlıyor. 2.5D kavisli ekran, kenarlara doğru yaptığı hafif kavisle A8’e birazcık daha şık hava katıyor. Telefonun 5.7 inç ekranı bulunsa da, yüzde 74.5 gibi ortalamanın üstündeki ekran-yüzey oranıyla bu telefon sahip olduğu ekrandan dolayı beklenen yüzey alanından daha düşük bir yüzey alanı sunuyor. sonuç olarak bu koşul Samsung’un Android telefonunun tek elle kullanımını birazcık daha basit hâle getiriyor. Telefonun 7.2 mm. kalınlıktaki gövdesi de ergonomiyi artıran bir diğer önemli öğe. 182 gr. ile A8 (2016)’nın büyük ekranlı bir telefonun ortalama ağırlığının seviyelerinde gezindiğini de söyleyebiliriz.

A8 (2016)’nın ekranının üstünde ahize hoparlörü, 8 megapiksel kamera ve sensörler mevcut. giderken Samsung logosunu da unutmayalım. Ekranın daha alçak kısmında ise parmak izi sensörlü belli başlı ekran butonu bulunuyor. Bunun her iki yanına da kapasitif dokunmatik geri ve çoklu tahsis tuşları mevcut. Daha Aşağı kenarda 3.5 mm. kulaklık jakı, microUSB portu ve mikrofon, üst kenarda da ikinci mikrofon yer alıyor. Sol kenarda ses tuşları, sağ kenarda ise baskı butonu şimdiye değin görmüş olduğumuz çoğu Samsung telefonunda gördüğümüz yerlerde. İster sağ, ister sol elle tutun, bu tuşları telefonu elde hareket ettirmeden kullanmak mümkün oluyor.

Galaxy A8 (2016)’nın hoparlörü ise şimdiye dek bir Samsung telefonunda alışık olmadığımız bir yerde bulunuyor. Tek hoparlör baskı butonunun hemencecik üstüne yerleştirilmiş. Bu hoparlör ufak olmasına rağmen iyi bir ses çıkışı sunuyor. İyi olan nokta ise ses kalitesinden daha fazla, yerleştirildiği nokta. İster telefonu bir yüzeye koydunuzda, ister elinizde tutarken; hoparlör çıkışının kapanması fazla düşük olanak. Böylelikle ses çıkışında bir indirgenme söz konusu olmuyor. Özellikle telefonu iki elle tutup oyun oynarken, bu hoparlör hiçbir şekilde kapanmıyor. Böylelikle oyun keyfinin en manâlı parçalarından bir tanesi olan ses de yetersiz kalmamış oluyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, arka taraftaki anten çizgileri fazlasıyla dikkat çekici. başkaca arkadaki tarafta 16 megapiksel kamera ve onun yanında yerleştirilmiş tek LED flaşı görüyoruz. Bu ikilinin azıcık altında da Samsung logosu bulunuyor. A8 (2016)’nın çıkarılabilir bir parçası değil, doğal olarak pili de değişmez. nanoSIM ve microSD kart tepsisi ise sol kenarda yer alıyor. microSD kart yuvasına da ikinci bir SIM kart takarak A8 (2016)’da ikinci bir hattı da kullanabilirsiniz.

1 of 39

samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme
samsung galaxy a8 2016 inceleme

Samsung Galaxy A8 2016 analiz: Donanım ve Performans

samsung galaxy a8 2016 incelemesamsung galaxy a8 2016 incelemeGalaxy A8 (2016)’nın 5.7 inç ekranı 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Bu büyüklükteki ekranlarda bundan böyle Quad HD çözünürlük görmeye alıştık, oysa Full HD’nin de hiç fena durmadığını söylememiz gerekiyor. 386 ppi’lik piksel yoğunluğu gayet iyi. Ekrana yakından bakarsanız pikselleri baskı da olsa ayrım edebilirsiniz, oysa optimum uzaklıkta piksellerin seçilmesi muhtemel görünmüyor. neticede yeterli keskinliğe sahip yazı ve grafikler bu ekran tarafından sunuluyor.

Ekran Super AMOLED teknolojisine sahip. Yüksek parlaklık ve geniş görünüm açılarının varlığı söz konusu. Ekrana epey geniş bir açıdan baksanız bile parlaklık ve renklerde fazla bir başkalaşım bulunmuyor. Aydınlık ışık aşağı da bu ekran tatmin edici bir gösterme sunuyor. Film izlerken, web’de gezinirken, fotoğraf veya video çekerken bu ekran sahibini gizli ettirmek için gerekeni sunuyor. Kısacası, optimum olarak nitelendirebileceğimiz bir ekranın varlığı söz konusu.

Ekipman bileşenleri tarafında Samsung’un, Galaxy A8 (2016)’yı geçen yılın Note 5’inde bulunan Exynos 7420 Octa işlemciyle donattığını görüyoruz. Buna 32 GB dahili düşünce ve 3 GB RAM eşlik ediyor. microSD kart yuvası da 256 GB’ye dek kapasiteye sahip kartları destekliyor. Benchmark testlerinde bu telefon ortalamanın üstünde, geçen yılın amiral gemisi telefonların seviyesinde performans sunuyor. Pratik Olarak de Galaxy A8 (2016) gayet tatmin edici görünüyor. Kullanıcı arayüzünde gezinti gayet akıcı, oyunlar ve uygulamalar seri şekilde açılıyor. Orta üst segment bir Android telefondan bekleyeceğiniz performansı bu telefon sunmayı başarıyor.

Pil tarafına baktığımızda ise A8 (2016)’da 3300 mAh kapasiteli pilin bulunduğunu görüyoruz. Bu sabit batarya telefonun sahiplerine sıradan yoğunluktaki bir kullanımda sabah akşama bir günü rahatlıkla çıkarabilecek bir alıştırma ömrü sunuyor. Bir günü vermek, aynı şarjla ikinci günü bile dışlamak olası olabilir. Zorlama tasarruf modları da pilin tükenmeye yakın olduğu durumlarda uzatmaların epey artı olmasına katkıda bulunacaktır.

Kablosuz bağlantı tarafında 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi destekleriyle şu anda kullanımda olan en yeni Wi-Fi teknolojisi 802.11ac bile destekleniyor. Yani eğer ahenkli bir ağ yönlendiriniz varsa, kablosuz ağınızdan epey yüksek bir bağlantı hızı almanız muhtemel olabilir. Bluetooth, NFC gibi kablosuz bağlantı destekleri de mevcut. FM radyoyu da unutmadan geçmeyelim. A8 (2016) Kategori 6 LTE desteğine sahip. Saniyede 300 Mbit teorik indirme hızlarını destekleyen bu telefonun mevcut koşullarda şebekenin sunduğu hızlara rahatlıkla çıkacak kapasitede olduğu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy A8 2016 tahlil: Yazılım

samsung galaxy a8 2016 incelemesamsung galaxy a8 2016 incelemeAndroid 6.0 Marshmallow ile yüklü olarak gelen Galaxy A8 (2016)’da doğal olarak TouchWiz kullanıcı arayüzü de mevcut. A8 (2016) yeni bir telefon olmanın avantajını iyi şekilde değerlendiriyor. Samsung’un üretimini sonlandırdığı Galaxy Note 7 ile birlikte sunulmuş olan yazılım özelliklerinin bazılarını Galaxy A8 (2016)’da da görüyoruz.

Örneğin Always on ekran… Galaxy S7 ve S7 edge’de sunulmuş olan sürekli açık ekran özelliği bir uçtan bir uca ekran kapalıyken saat, tarih, bildirimler gibi bilgileri ekranda kesintisiz şekilde görme fırsatına erişebilirsiniz. Note 7 ile birlikte bu nitelik daha da genişletilmiş, Always on ekranda daha farklı içerik türlerinin gösterilmesi muhtemel kılınmıştı. Bunların arasında bir fotoğrafın gösterilmesi de bulunuyordu. Always on ekran, Super AMOLED teknolojisinin sağladığı imkan kapsamında sadece gösterim yapılan piksellerin etkili şekilde çalışmasına dayanıyor. sonuç olarak bu özelliğin kullanımının pile etkisi fazla yüksek seviyede olmuyor. Note 7 ile daha da iyileştirilmiş olan bu özellikten acilen Galaxy A8 (2016) kullanıcıları da yararlanabiliyor.

Kullanıma sunulan bir diğer Note 7 özelliği de Güvenli Klasör oluyor. Samsung Knox teknolojisiyle desteklenen bu nitelik zarfında, yalnızca sizin erişiminize açık olmasını istediğiniz fotoğrafları, videoları, dokümanları veya uygulamaları Belli Başlı ekrandan erişilen Güvenli Klasör içine yerleştirebilirsiniz. Güvenli Klasör parola ya da parmak izi ile açılabiliyor, bu vesile ile erişimi de yalnızca size özel oluyor.

samsung galaxy a8 2016 incelemeSamsung Notes uygulaması da Note 7 ile birlikte sunulan, daha önceki Note telefonlarında gördüğümüz farklı anekdot uygulamalarının tek bir çatı altında yığılmış hâlini temsilci bir uygulamaydı. Bu uygulama Galaxy A8 (2016)’da yaşamaya devam ediyor ve muhtemelen gelecekte çıkacak Samsung telefonlarında da göreceğiz. S Health, E-posta, S Voice gibi Samsung uygulamaları da yüklü olarak gelirken; Microsoft’un Word, Excel PowerPoint gibi uygulamaları, Google’ın sertifikalı her Android telefonunda yüklü gelen Gmail, YouTube, Haritalar gibi uygulamaları da bu telefonda mevcut.

Galaxy A8 (2016)’nın 5.7 inçlik büyük ekranı bölünmüş pencere özelliğinden iyi biçimde yararlanma fırsatı sunuyor. Android 7.0 Nougat ile işletim sisteminin temeline eklenen bu özellikten A8 sahipleri telefon Marshmallow ile yüklü olsa da faydalanma fırsatı buluyor. Buna ilave olarak telefonun Seri Ayarlar bölümü de oldukça zengin ve epey pozitif seçenek var. Bunların sıralamasını da özelleştirmeniz olası oluyor.

Samsung Galaxy A8 2016 tahlil: Kamera

samsung galaxy a8 2016 incelemeTıpkı işlemci gibi kamera tarafında da A8 (2016), Note 5’i misal alıyor. Telefonun gerisinde 16 megapiksel, f/1.9 diyafram açıklıklı, otomatik odak ve LED flaş özellikli bir arkadaki kamera yer alıyor. Önde ise yeniden f/1.9 diyafram, 8 megapiksel çözünürlük ve 1080p video kaydı gibi özelliklere sahip bir kamera bulunuyor.

Kamera donanımı Note 5’cilt servet kalsa da, Kamera uygulamasının Note 7’den servet alındığını söyleyebiliriz. Ana ekran düğmesine seri iki kere çarçabuk basıldığında derhal açılan Kamera uygulaması sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. Sürükleme hareketleri kullanımı daha da kolaylaştırıyor. Parmağınızı dikey yönde sürükleyerek ön ve arkadaki kameralar arasında geçiş yapabilirsiniz. Sağa sola sürükleyerek ise çekim modu, fotoğraf ve video çekimi ya da efekt seçimi gibi ekranlar arasında gezinebilirsiniz. Otomatik mod tüm ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlıyor ve size sadece çekim tuşuna baskın yapmak kalıyor. Pro modunda ise beyaz dengesi, ISO gibi ayarlar elle yapılıyor.

1 of 37

Galaxy A8 (2016)’nın arkadaki kamerasıyla çekilen fotoğraflar epey başarılı görünüyor. Parlaklık yüksek seviyede, bu durum göze epey hoş gelen fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlasa da, ara sıra da doğallığı azalttığı bir gerçek. Makro çekimlerde de telefon iyi durumda, ama bilhassa çiçek ve bunun gibi renkli sahnelerin çekimlerinde fazla doygunluğa kaçma durumu söz konusu olabiliyor. Diyafram açıklığının büyüklüğü loş ışıktaki fotoğrafların aydınlık ve net olmasına katkıda bulunduğunu açıkça belirtmek gerekiyor. Öndeki kameranın da yeteri değin aydınlık, detayları bol ve göze hoş görünen selfie fotoğraflar ürettiğini belirtelim.

Yorum Yap