Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Rusya LinkedIn’e erişim engeli getirdi

Rusya LinkedIn’e erişim engeli getirdi

26.2 milyar dolarlık anlaşma karşılığında Microsoft’un olan LinkedIn şu sıralar Rusya devletinin getirdiği yasakla uğraşıyor. New York Times’ın haberine tarafından, Moskova’daki bir lokal duruşma, LinkedIn’in ülkenin veri korumayla ilgili kanunlarına uymadığına kanaat getirdi. neticede şirketin sitesine Rusya’dan erişim dün itibarıyla durduruldu. Buna karşın, duruşma kararına temyiz yolu açık bulunuyor.

Getirilen yasak geçen sene Rus parlamenterlerin, Rus vatandaşlar hakkında toplanan herhangi bir bireysel bilginin o ülkede konumlandırılmış sunucularda tutulması şartını getiren birtakım hukuki düzenlemelerden kaynaklanıyor. Rus devleti, getirilen kanunlar sayesinde LinkedIn’in 2012’de yaşadığına aynı korsan saldırılarında verilerin korunabileceğini bahis ederken, başka kesimler bunun devlete milletlerarası şirketlerden kullanıcı verisi başvurusunda yeralma yolunu açacağını söylüyor.

Gazetenin belirttiğine göre, Facebook ve Twitter da hemen getirilen bu kullanıcı verilerinin depolanmasına dair şarta aykırı şekilde hareket ediyor. Daha büyük sosyal ağlar dururken LinkedIn’e neden bu ihlâlden nedeniyle yasaklanmış getirildiği tamamen muhakkak olmazken, Rus devletinin devlet yazılımlarını değiştirmeye çalıştığı ve hem Microsoft’u ABD’nin devlet organlarıyla işbirliği yaptığına dair suçlamalar yönelttiği biliniyor.

LinkedIn’in 467 milyon kullanıcısının 5 milyondan daha eksik kısmı Rusya’da bulunuyor. LinkedIn, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rus mahkemesinin kararının Rusya’da bulunan milyonlarca üyenin ve LinkedIn’i kullanarak işlerini büyütmeye çalışan şirketlerin LinkedIn’e erişmesini müdahale etme tehlikesi barındırdığını vurguluyor. Şirket, Rusya’nın telekomünikasyon gözlemci grubu Roskomnadzor ile görüşüp taleplerini tartışmakla ilgilendiğini de ekliyor.

KAYNAK

NEW YORK TIMES

Bu yazı senden önce 115 kez okundu.

Yorum Yap