Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Mark Zuckerberg Facebook’un yalan haberle mücadele manifestosunu açıkladı

Mark Zuckerberg Facebook’un yalan haberle mücadele manifestosunu açıkladı

Facebook’un Haber Kaynağı aracılığıyla yayılan yalan haberler, ABD başkanlık seçimi ardından kayda değer ağız dalaşı konuları arasına girmiş durumda. Sosyal paylaşım sitesinin CEO’su Mark Zuckerberg, çeşitli vesilelerle Facebook’un tercih sonuçlarını etkileyecek bir gücünün olmadığını belirtse de, bu konudaki tartışmalar demin dinmiş yok. APEC zirvesi sebebiyle Lima’da bulunan Zuckerberg, Facebook hesabı üzerinden ayrıca eleştirileri yanıtladı keza de sosyal ağın yalan haberle mücadele manifestosunu açıkladı.

Zuckerberg daha önce Facebook için “kendi kendisini denetleyici bir topluluk tanımını kullanmıştı. Facebook CEO’su, kullanıcıların hatalı yorumları ve yalan haberleri filtreleyebileceğini belirtmişti. Fakat Zuckerberg’in bu yorumu, sosyal ağın moderasyon konusunda bir sorumluluğu olduğuna inananlar göre yeterli bulunmamıştı.

Sonunda Zuckerberg de bu konuda gelen eleştirilere adalet vermiş gibi görünüyor. “İşin özü: Hatalı veri konusunu ciddiye alıyoruz.” diyen Facebook CEO’su, amaçlarının insanlara ilgilerini çeken haberleri ve doğru bilgiyi uymak olduğunu belirtti. Yalan haber problemiyle uzun süredir boğuştuklarını belirten Zuckerberg, bu sorumluluğu önemli biçimde üstlendiklerini yineledi.

Facebook CEO’su, yazısında kullanıcılara yalan haberleri şikayet etme imkanı sağlayan moderasyon araçlarının varlığına dikkat çekti. Zuckerberg, bazı konularda sitenin daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini itiraf etmekten de çekinmedi. İnsanların fikirlerini açıklama etmekten caydırılmaması veya doğru bilgilerin paylaşılmasının engellenmemesi gerektiğini söyleyen Zuckerberg, Facebook’un gerçeğin belirleyicisi olmayı istemediğinin altını çizdi. Facebook CEO’su, bunun yerine kullanıcılara ve güvenilir üçüncü taraflara güvenmeyi istediklerini belirtti.

Facebook’un haber moderasyonu konusunda bazı iyileştirmeler gerçekleştirmek için incelemeler yürüttüğü bir süredir konuşuluyor. Hatalı bilgiyi saptama konusunda daha kabiliyetli hâle gelmeyi amaçlayan sosyal paylaşım sitesi, yalan haberleri yayılmadan önce işaretlemeyi amaçlıyor. Facebook’un bu süreci kolaylaştırmak adına haber paylaşım araçlarında da değişikliğe gidebileceği belirtiliyor.

Mark Zuckerberg: Güvenilir haber doğrulama kuruluşlarıyla çalışacağız

Mark Zuckerberg, yazısında Facebook’un güvenilir haber doğrulama kuruluşlarıyla çalışacağını belirtti. Zuckerberg yazısında muhakkak isimler vermese de, haber düzeltme kuruluşu Snopes’tan bahsetmeyi dikkatsizlik etmedi. Facebook CEO’su, yalan haberle mücadelede ekonomik tedbirler uygulayacaklarını da belirtti ve geçtiğimiz hafta alınan reklam ağından sonuç kararını hatırlattı.

KAYNAK

MARK ZUCKERBERG (FACEBOOK)

Bu yazı senden önce 105 kez okundu.

Yorum Yap