Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Mark Zuckerberg: Facebook’taki yalan haberlerin seçimleri etkilediğini bildirmek “çılgınlık”

Mark Zuckerberg: Facebook’taki yalan haberlerin seçimleri etkilediğini bildirmek “çılgınlık”

ABD Başkanlık Seçimleri’nden Donald Trump’ın zaferle ayrılması, dünya genelinde böylece çok birey göre şaşkınlıkla karşılandı. Trump’ın seçilmesine hiddet duyan bir takım kesimler, Facebook’un Trump’ın rakipleriyle ilgili olarak yaydığı yalan haberlerin bu zaferde etkili olduğunu öne sürdü. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise bu iddiaya sert bir dille tepki gösterdi. Zuckerberg, “Facebook’taki içeriklerin çok ufak bir kısmını oluşturan yalan haberlerin seçimleri etkilediğini bildirmek bence deli bir zihin. Seçmenler kararlarını yaşadıkları deneyimler doğrultusunda veriyor.” şeklinde konuştu.

Facebook CEO’su, laf konusu açıklamayı Technomy konferansında şirketinin bilgi ve haber dağıtımı konusunda büyüyen gücüne ilişkin bir soru üzerine yaptı. Zuckerberg, Trump’ın zaferine şok içinde tepki gösterenlerin yeni başkana olan desteği hafife aldığını belirtti. Facebook CEO’su, bir kişinin sadece bir takım yalan haberlerden etkilenerek oy verdiğini düşünmeyi “empati eksikliği” olarak tanımladı. Zuckerberg, bu şekilde düşünenlerin Trump destekçilerinin seçimle verdiği mesajı anlayamadığını sözlerine ekledi.

Facebook CEO’su, “Niçin yalan haberlerin sadece tek tarafa zarar vermeye karşın olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti ve her iki namzet aleyhine de sahte ve yalan haberlerin türetildiğini hatırlattı. Ama Buzzfeed kadar yapılan araştırma, Trump destekçisi basın organları göre Facebook üzerinden paylaşılan haberlerin yüzde 38’inin yalan olduğunu göstermişti. Hillary Clinton destekçisi basın organlarında ise bu oranın yüzde 20 olduğu belirtilmişti.

Mark Zuckerberg “filtre balonu”nu savundu

Zuckerberg; Clinton destekçilerine öteki Clinton destekçilerinin, Trump destekçilerine ise diğer Trump destekçilerinin görüşlerini gösteren “filtre balonu”nu savundu. Facebook CEO’su yaptıkları çalışmalar doğrultusunda bunu bir problem olarak görmediklerini belirtti.

Facebook’un demokrasiye etkisi konusunda bazı derin endişeleri olduğunu söyleyen Zuckerberg, haber dağıtımını iyileştirmek için yapmaları gereken şeylerin olduğunu kabul etti. Bu konuyu önemsediğinin altını çizen Facebook CEO’su, sosyal ağın dünya üzerinde iyi bir tesir bırakmasını ve insanların bilgi çeşitliliğine sahip olmasını istediğini sözlerine ekledi.

KAYNAK

THE VERGE

Bu yazı senden önce 114 kez okundu.

Yorum Yap