Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
iPhone 7 Ön Analiz: Kısa süreli deneyimden izlenimler

iPhone 7 Ön Analiz: Kısa süreli deneyimden izlenimler

Apple’ın 2016 model amiral gemisi akıllı telefonu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus bu ay başında düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı. Hemen iki gün sonra ön siparişe sunulan bu telefon, 16 Eylül tarihinden itibaren yurt dıştan satışa sunulmaya başlandı. Yazıyı yayına hazırladığımız gün itibarıyla yurt dıştan birçok noktada Apple‘ın zeki telefonu tüketicilerle buluşmaya başladı. Türkiye için iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın ne vakit satışa sunulacağı henüz açıklanmadı. Tarihin fazla yakında açıklanması ve Apple’ın yeni telefonlarının ülkemizde de satışa sunulması bekleniyor. O vakit geldiğinde iPhone 7 ve 7 Plus’ı ayrıntılı şekilde incelemeyi planlıyoruz. Ama bunun öncesinde Apple’ın yeni iPhone’larının ufak olanını, yani iPhone 7’yi* kısa süreliğine de olsa deneyimleme fırsatı buldum. İncelemelerde yeni iPhone’lar hakkında detaylı şekilde konuşacağız, ancak acilen kısa deneyimim sonucu elde ettiğim izlenimleri iPhone 7 ön inceleme yazısında paylaşmak istiyorum.

2016 model amiral gemisini elime ilk aldığımda merakla test ettiğim ilk özellik yeni Ana Ekran tuşu oldu. Bildiğiniz gibi, Apple eski alıcı basmalı tuş yerine sabit, kapasitif dokunmatik bir tuşa yer veriyor. Bu tuş yeni Taptic Engine bir uçtan bir uca dokunsal geri bildirimler sunuyor, tuşa dokunduğunuzda güya basıyormuşsunuz şehvetli sağlıyor. Doğrusunu bildirmek gerekirse, bu yeni Belli Başlı Ekran tuşu birincil etapta hiç hoşuma gitmedi, can sıkıcı buldum. Oysa kullandıkça alıştığımı, daha dar ve hatta zevkli bulmaya başladığımı söylemeliyim. Apple üç öbür geri bildirim seviyesi sunuyor, bunlardan en uygunu birinci seviye gibi görünüyor. Üçüncü düzey çok şiddetli ve cihazın alt bölümünün epey titremesine neden oluyor.

iphone 7

Deneme ettiğim ikinci icat de ses sistemi oldu. iPhone 7’de stereo hoparlörler mevcut. Fakat kaldırılan 3.5 mm. kulaklık jakının yerine getirilen ızgara hoparlör işlevi görmüyor, oradan ses çıkışı değil. İkinci hoparlör, tıpkı HTC 10’da olduğu gibi ahize hoparlörüne entegre edilmiş. YouTube’daki bir video klibi keza iPhone 6s hem de iPhone 7’de açtım. iPhone 7’den meydana çıkan ses keskin şekilde daha yüksek şiddete sahip. bununla beraber çevresel etki ve doygunluk da daha yüksek. aynı zamanda daha aşağı kenardaki hoparlörden gelen sesin şiddetinin azıcık daha yüksek olduğunu hissediyorsunuz.

iphone 7

iPhone 7’nin ekranı çözünürlük ve büyüklük bakımından selefinden farkı değil. Ancak Apple, yeni telefondaki ekranın daha yüksek parlaklığa ve daha geniş bir renk yelpazesine sahip olduğunu söylüyor. Parlaklık konusunda iPhone 6s‘in ekranına kadar ayırt edici bir fark göremedim. Ancak söz konusu renkler olunca, yeni iPhone’un farkı ortaya çıkıyor. iOS ile birlikte sunulan tonlamalı duvar kağıtlarından bir tanesini seçtiğimde, iPhone 7’deki renk zenginliğinin daha artı olduğunu görüyorum. Keza her ne dek Apple bahsetmese de, iPad Pro 9.7’nin ekranındaki True Tone teknolojisinin sunduğuna benzer bir durum iPhone 7’nin ekranında da mevcut. En Fazla parlaklıkta iPhone 6s’in ekranı daha soğuk görünürken, iPhone 7’nin ekranı bu yazıyı yazarken bulunduğum loş sarı aydınlatılmış ortamın koşullarını yansıtacak şekilde sarının tonlarını barındırıyor.

iphone 7Soldan sağa: iPhone 7 ile çekilen resim, iPhone 6s ile çekilen fotoğraf

Hazır iPhone 7’yi deneyimleme fırsatı bulmuşken, kamerasını da deneme etmeden geçmedim. Bundan Başka loş ortamda bulunduğum için, bu gibi durumlardaki performansı değerlendirmek için de epey elverişli bir fırsata sahiptim. Keza iPhone 6s keza de 7 ile aynı kareyi yakaladığımda iPhone 7’nin çektiği görüntünün azıcık daha parlak ve aydınlık olduğu görülüyor. Her iki fotoğrafta da yakınlaştırma yapıldığında farklar birazcık daha belirginleşiyor. Yeni telefon ile çekilen fotoğrafta ayrıntı daha belirgin, bununla birlikte da gürültü daha düşük, bulanıklık daha az. Yani, detaylara inildikçe 7’nin kamerasının daha iyi olduğu daha açık şekilde görülüyor.

iphone 7

iPhone 7 ile ilgili söylenecek daha çok şey var, oysa süre ne eyvah oysa, fazla yok. bu nedenle yorumlarıma burada bir virgül koyuyorum ve fazla daha fazlasını, yorumlarımı yakında gerçekleştirmeyi planladığımız ayrıntılı incelemelere bırakıyorum.

1 of 25

ios 10
iphone 7
iphone 7
iphone 7
iphone 7

* Yıldırım Beyazıt Günay’a teşekkür ederim!

Bu yazı senden önce 121 kez okundu.

Yorum Yap