Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
iPhone 7 İncelemesi

iPhone 7 İncelemesi

iphone 7 incelemeiPhone 7 Plus gibi iPhone 7 de selefleriyle adeta aynı tasarıma sahip. 138.3 x 67.1 x 7.1 mm.’lik boyutlarıyla bu telefon selefi iPhone 6s ile aynı boyutlara sahip. Ancak 138 gr. yük ile selefinden 5 gram daha hafif olduğunu da maddeler halinde sıralamak gerekiyor. Her iki telefonun boyutlarının aynı olması, iPhone 6s kılıflarının iPhone 7 için de kullanılabileceği ihtimalini akıllara getirebilir. Ancak iPhone 7’nin gerisinde daha büyük bir kameranın bulunması ve buna ast olarak çıkıntının biraz daha geniş alanı kaplaması sebebiyle aynı kılıfı göstermek pek muhtemel görünmüyor.

4.7 inç ekran taşıdığı için iPhone 7, büyük kardeşine tarafından doğal olarak daha ufak bir alan kaplıyor. Doğrusunu anlatmak gerekirse, iPhone 7 kasa büyüklüğü ve ekran boyutu arasında iyi bir denge kuruyor. iPhone 7’yi tek elle göstermek muhtemel, keza cepte de rahat taşınıyor. iPhone 7’yi bir kılıfla kullansanız bile, bu şart değişmiyor.

iphone 7 incelemeiPhone 7 de Plus modeli gibi beş ayrı renk seçeneğiyle geliyor: Simsiyah, mat siyah gibi yeni renkler, buna ek olarak daha önceden mevcut olan gümüş, altın ve roze altın. Tabii fakat, bu yılın renkleri olduğu için simsiyah ve mat siyah daha albenili görünüyor. Ancak simsiyahın yüzey yapısı itibarıyla çizilmelere aleyhinde epey hassas olması, mat siyahı biraz daha seçim edilesi hâle getiriyor. Tabii ama, bu söylediğimiz kılıf kullanmayacaksanız geçerli. iPhone 7’yi bir kılıfla kullanmayı düşünüyorsanız ama, bu noktada Apple’ın deri ya da silikon kılıflarını öneririz, istediğiniz renk seçeneğini seçim edebilirsiniz.

iphone 7 incelemeiPhone 7 ile birlikte değişen en önemli unsurlardan bir tanesi 3.5 mm. kulaklık jakı. Alt kenarda, önceden 3.5 mm. kulaklık jakının olduğu yerde acilen ikinci bir ızgara bulunuyor. Kulaklık jakı olmadığı için, cihazın kutusundan çıkan Earpods kulaklıklar, Lightning portuna takılıyor. Apple, eski Earpods’larınızı iPhone 7 ile kullanmanız nedeniyle Lightning-3.5mm kulaklık adaptörünü de kutuya eklemiş. Bu adaptörün her kulaklık ile ahenkli olmadığını, 3.5 mm. girişinin birazcık minik üretilmiş olması nedeniyle farklı alanlara yönlendirilmiş kulaklıklarla sorun çıkardığını bu incelemede de belirtelim. Eğer iPhone 7’ye sahip olacaksanız, kablosuz kulaklık sahibi olma fikrini de yavaş yavaş değerlendirmeye başlamanızda avantaj var.

iphone 7 incelemeKulaklığın yerini bölge ızgara, ilginçtir ama hoparlör işlevi görmüyor. Apple buraya ızgarayı estetik görünsün diye yerleştirmiş. Keza bu yapı telefonun suya dayanıklılığını garanti altına bölge manâlı yapılardan bir her birine oluyor. Buna karşın iPhone 7 stereo hoparlör sistemi barındırıyor. Hoparlörlerden bir tanesine iPhone 6 ve 6s’te olduğu gibi Lightning portunun sağındaki ızgaranın arkasına yerleştirilmiş. Diğeri de önde yer alan ahize hoparlörüne entegre edilmiş. Böylelikle iPhone 7, selefi iPhone 6s’e tarafından iki kat daha yüksek şiddette ses ve kulakları daha fazla doyuran bir çıkış sunuyor. Fiilen iPhone 7 ile ses deneyiminde büyük bir faz kaydediliyor, müzik dinlerken veya video izlerken harici bir hoparlöre gereksinim duymayabilirsiniz.

iphone 7 incelemeiPhone 7’nin ekranının aşağı bulunan Belli Başlı ekran tuşu, yeni modelle birlikte kayda değer bir değişimden geçiyor. Eskinin bedensel tuşu yerini dokunmaya duyarlı, yine ikinci cins Touch ID sensörünü barındıran yeni nesil Ana ekran tuşuna bırakıyor. Apple, iPhone 7 ile birlikte kullanmaya başladığı Taptic Engine dokunsal geri bildirim motoru tamamen bu tuşa alışılmış bir tuş duygusal vermiş. iPhone’u kullanırken Esas ekran tuşuna bastırdığınızda, bu tuşun titrediğini ve size olağan bir tuşa basıyormuş hissini yaşattığını deneyimleyeceksiniz. Doğrusu, iPhone 7’yi elimize birincil alıp test ettiğimizde bunu garipsedik. Oysa süre geçtikçe bu yeni tuş sistemine alıştık ve epey elverişli bulduk. sırası gelmişken Apple’ın Başlıca ekran düğmesi tık ayarı yapmaya izin vermesi, sizi gizli ettirecek titreme şiddetini belirleme imkanı sağlaması da alışmaya epey muavin oluyor.

iphone 7 incelemeiphone 7 incelemeDaha Alçak kenarda Lightning portu, 3.5 mm. kulaklık jakının yerini bölge ikinci ızgara ve hoparlör çıkışı işlevini görebilen ızgaranın yer aldığını belirtmiştik. Daha Aşağı kenarda çift mikrofon bulunuyor, bu da iPhone 7’nin telefon görüşmelerinde ve video çekimlerinde daha iyi performans göstermesini sağlıyor. Sol kenarda ses tuşları ve ses kapatma anahtarı, sağ kenarda da kuvvet butonu ve nanoSIM kart yuvası bulunuyor. iPhone 7 ile birlikte anten çizgilerinde de dikkate değer bir değiştirme üretilmiş. iPhone 6 ve 6s modellerinde arkadaki yüzeyi enine kesen, altta ve üst iki çizgi kenar sınırlarına kaydırılmış. Bu çizgilere cihazın köşelerinde de kavis verilerek akıcılık kazandırılmış. sonuç olarak yeni yapıyla birlikte iPhone’lar azıcık daha cazibeli görünüyor. Apple, simsiyah renkli modelde bu çizgileri neredeyse kasayla ayrıntılarıyla benzer hâle getirmiş. O renk versiyonunda anten çizgilerini ayrım etmek neredeyse imkansız. Arkadaki tarafta sol üstteki köşede 12 megapiksel kamera, ikinci mikrofon ve LED flaş yer alıyor. Apple logosu ve iPhone yazısı arkada uyarı çeken öteki unsurlar aralarında yer alıyor.

Yukarıda üstünkörü olarak bahsettik, derhal biraz daha detaya inelim. iPhone 7 ile birlikte suya ve toza dayanıklılık Apple’ın akıllı telefonlarına resmen gelmiş oldu. IP67 sertifikasıyla belgelenen bu sağlamlık doğru iPhone 7’yi sağanak yağmur altında daha bakımlı şekilde kullanabilirsiniz. ya da telefonunuzu su birikintisine, havuza, tuvalete düşürdüğünüzde veya üstüne bir akışkan döküldüğünde bir bezle temizleyip memnuniyetle kullanabilirsiniz. Apple, iPhone 7 ile su aşağı resim ya da video çekilmesini önermiyor, dayanıklılığın pek yüksek seviyelere kadar denenmesini istemiyor. Eğer bu denemede bulunur ve cihazınızın başına bir şey gelirse, garanti kapsamı açık havada kaldığını belirtelim.

iPHONE 7
1 of 33

iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme
iphone 7 inceleme

iPhone 7 inceleme: Ekran, Teçhizat, Performans, Pil

iphone 7 incelemeiphone 7 incelemeEkran tarafına tekrar daha önceki iki cins üründe olduğu gibi 4.7 inç, 1334 x 750 piksel çözünürlüklü Retina ekranın bulunduğunu görüyoruz. Bu ekran seleflerine göre yüzde 25 daha yüksek parlaklığa ve daha geniş renk aralığı desteğine sahip. neticede daha canlı ve aydınlık görüntüler sunan bir telefonla aleyhinde karşıyayız ve bu da kullanıcı deneyimini muhakkak artıracaktır. Olur Ya sözünü ettiğimiz bu farkları jurnal hayatta ayrım etmeniz zor, fakat mesela iPhone 7 ile çektiğiniz fotoğraflara ve videolara bakarken onların hayatın gerçekçiliğine bir hayli yakın olduğunu, ekran baştan sona daha iyi şekilde fark edebilirsiniz. bunun dışında ekran, aydınlık ışık altında da cihazı daha kuytu kullanmayı sağlıyor. 3D Touch teknolojisi yine mevcut ve bu, iOS 10 ile birlikte eklenen yeni yazılımsal özellikler baştan sona daha fazla uygulama alanı buluyor.

Daha küçük olmasının ve buna emrindeki olarak içerikleri daha minik boyutlu göstermesinin dışında, iPhone 7’nin ekranının iPhone 7 Plus’ın ekranına göre aşağıda kalır tarafı yok. Piksel yoğunluğu düşük kalabilir, ancak 323 ppi gibi Retina ekran şartını karşılayan değer bile yeteri dek bariz ve net görüntülerin sunulmasını sağlıyor. Parlaklık ve renk desteği bakımından iPhone 7 Plus’ın ekranına tarafından hiçbir ayrım değil. Bu ekranda da Netflix ve iTunes filmlerini ya da YouTube videolarını rahatlıkla izleyebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

iphone-7-ekran-goruntuleri-00002iphone-7-ekran-goruntuleri-00001iPhone 7’nin kalbinde de Apple A10 Fusion işlemci var. Sekiz çekirdekli bu işlemcinin dört çekirdeği yüksek performanslı işler için, diğer dördüyse fazla işlemci gücü gerektirmeyen, bu nedenle verimliliğin ön planda tutulduğu işler için kullanılıyor. Altı çekirdekli grafik işlemci birimi de iPhone 6’ya kadar üç kata dek daha iyi bir grafik performansının sunulmasını sağlıyor. iPhone 7 Plus’taki 3 GB RAM’in tersine, iPhone 7’de 2 GB RAM bulunuyor. Ancak bunun genellikle performansa yansıyan gözle görülür etkisi bulunmuyor. Benchmark testlerinde bu iki telefon yaklaşık olarak benzer sonuçları alıyor. Depolama tarafında da iPhone 7, iPhone 7 Plus gibi 32, 128 ve 256 GB’lık kapasite seçenekleriyle geliyor. Eğer bulut ve internet servislerini faal olarak kullanıyorsanız, 32 GB’lık kapasite sizin için yeterli olabilir.

iphone-7-ekran-goruntuleri-00006iphone-7-ekran-goruntuleri-00004iPhone 7, beklediğiniz hızı ve performansı sunmayı başarıyor. iOS 10 kullanıcı arayüzünde gezinti epey süratli, web sayfaları hızlı şekilde açılıyor, sayfa içinde yakınlaştırma, kaydırma gibi işler çabuk. 3D Touch aksiyonları da süratli şekilde yerine getiriliyor. Oyun tarafında da iPhone 7, App Store’da sunulan her oyunu rahatlıkla oynatma kapasitesine sahip. Hatta bazı oyunlarda, yeni Taptic Engine’in avantajından kullanma fırsatı sunuyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcıları savaş veya silah oyunlarında, ateşleme esnasında telefonlarının titrediğini hissedeceklerdir. Taptic Engine’in katkısıyla oyunların daha heyecanlı olacağı ve gerçekçi his sunacağı gözle görülür biçimde.

iPhone 7 daha ufak hacme alt olarak daha düşük kapasiteli bir pil barındırıyor. Buna karşın 1960 mAh kapasiteli pilin geçen yılın telefonunda bulunan 1715 mAh kapasitelik pilden daha büyük olduğu da bir gerçek. Daha küçük ekranlı olan telefon, büyük kardeşinin ulaştığı pil ömrüne ulaşamıyor, fakat geçen yıla göre durumun daha iyi olduğunu ayrıntıları ile belirtmek gerek. A10 Fusion işlemcinin ve iOS 10’un katkısı ve eksik da olsa çoğalan pil kapasitesi doğru iPhone 7, Apple’ın belirttiğine göre, iPhone 6s’e göre iki saat daha uzun çalışma ömrü sunuyor. Pratikteki duruma bakıldığında da Apple’ın bu iddiasının manâsız olmadığı görülüyor. iPhone 7, alışılagelmiş kullanımda sabahtan akşama bir günü rahatlıkla çıkarıyor. Hatta gün sonunda telefonunuzu şarj etmesiniz bile, bir sonraki günde sizi birkaç saat daha götürecek gücü sunuyor. Düşük Zorlama Modunu etkinleştirerek kalan eksik miktarda pili daha idareli şekilde kullanmanız da olası olacaktır.

iphone 7 incelemeiPhone 7 de iPhone 7 Plus gibi Kategori 9 LTE desteğine sahip. Yani saniyede 450 Mbit’e varan indirme hızlarını destekliyor. Böylelikle 2016 model amiral gemisi Android telefonlarla benzer seviyeye geliyor. Mevcut 4.5G şebekelerinde iPhone 7 ile izin bahşedilen en yüksek hızlara ulaşmanız muhtemel olacaktır. bunun dışında 802.11ac gibi, artan bir şekilde daha da yaygın uygulama alanı bulan, şu anda kullanıcılar kadar belirli bir erişilebilirliğe ulaşmış olan en hızlı Wi-Fi teknolojisi de destekleniyor. Bu sayede evde ya da iş uygun 802.11ac destekli ağ yönlendiricilerini kullanarak, eğer varsa fiber internet bağlantınızdan muhtemel olan en yüksek hızı elde etmeniz olası olabilir. iPhone 7’de de NFC desteği var, ancak bu şu an için yalnızca, Türkiye’de kullanımda olmayan Apple Pay servisi için kullanılıyor. Apple Pay demişken, Touch ID’nin iPhone 6s’teki gibi ikinci tür teknolojiye sahip olduğunun ve oldukça süratli şekilde işlediğini belirtelim. Ekran kilidini süratli şekilde açabilir, iTunes Store veya App Store satın almalarını parmak izinizle doğrulayabilirsiniz. Apple Pay ile Touch ID kullanımı için demin beklemelisiniz.

iPhone 7 inceleme: Yazılım

iphone 7 incelemeiPhone 7’de de iOS 10 yüklü olarak geliyor. Apple’ın “şimdiye kadarki en gelişmiş iOS sürümü” olarak nitelendirdiği iOS 10, iPhone 7 ile birlikte en iyi kullanıcı deneyimi seviyesine ulaşıyor. iOS 10’da 3D Touch destekli aksiyonlar oldukça fazla yer tutuyor. Peek ve Pop gibi ön izleme ve açma hareketlerinin yanı sıra Seri Aksiyonlar ile Belli Başlı ekrandaki başvuru ikonlarından en popüler bölümlere ve özet niteliğindeki bilgilere hızlı şekilde gelmek muhtemel oluyor. Kilit ekranı bildirimleri de 3D Touch bir uçtan bir uca daha pozitif aksiyon alma imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra, iPhone 7’deki Taptic Engine bir uçtan bir uca iOS 10 genelinde fazla daha pozitif yerde dokunmaya emrindeki titreşen geri bildirimler almanız mümkün oluyor. Ayarlar’da düğmeleri kapatıp açarken meydana gelen titreşim bunun örneklerinden sadece bir adam başına. Açlık ederseniz, Apple size bunları kapatma imkanı da sunuyor.

iPhone 7 analiz: Kamera

iphone 7 incelemeiphone 7 incelemeiPhone 7 Plus’ta bulunan çift arkadaki kamera epey konuşuluyor. iPhone 7 de ise iki yerine bir kamera bulunuyor. Apple bu kompakt modelde yalnızca 12 megapiksel, f/1.8 diyafram açıklıklı, 28 mm. odak uzaklıklı kameraya yer veriyor. Bu kamera, iPhone 6s’in kamerasıyla benzer çözünürlük değerine sahip olsa ve safha algılamalı otomatik odak özelliğini korusa da, daha geniş diyafram açıklığı ve optik gösterme dengeleme sisteminin eklenmesi sayesinde ondan daha ileri gidiyor. Hem her iki telefonun kameralarını karşılaştırdığımızda, iPhone 7’nin kamerasının birazcık daha büyük olduğu görülüyor. Kameranın yanına iki yerine dört LED barındıran, çift renkli flaş ışığı mevcut ve bu da manâlı kamera gelişimlerinden bir parça başına olarak göze çarpıyor.

Çift kameranın bulunmaması sebebiyle iPhone 7’nin kamerası optik yakınlaştırma ve portre modu gibi, iki kayda değer ve yeni iPhone 7 Plus kamera özelliğini barındırmıyor. Ancak buna karşın, karşımızda oldukça kaliteli ve memnuniyet verici fotoğraflar ve videolar sunacak bir kamera sisteminin bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha geniş diyafram açıklığı ve altı unsurlu lensin varlığı sayesinde yüksek çabuk sensöre yüzde 50’ye varan oranda daha faza ışık düşüyor, dolayısıyla daha parlak ve detayların daha pozitif olduğu fotoğraflar muhtemel hâle geliyor. Daha önce yayınladığımız iPhone 7 ön inceleme yazısında loş ışıkta aynı karenin iPhone 7 ve 6s ile çekilmiş versiyonlarını karşılaştırmıştık. iPhone 7 ile çekilen fotoğrafın diğerine kadar birazcık daha parlak ve daha ayrıntılı olduğunu, hem yakınlaştırma yapıldığında gürültü etkisine daha eksik rastlandığını belirtmiştik. daha sonra çektiğimiz fotoğraflar da bu durumu doğrular nitelikte.

1 of 32

iphone 7 inceleme

iPhone 7’nin kamerasının daha geniş renk aralığını yakalama yeteneği baştan sona özellikle güneşin batışı veya doğumu fotoğrafları daha hoş, gökyüzündeki tonlamaların daha fazla yansıtıldığı hâle gelecektir. Bunun yanı sıra yeniden düşük ışıkta çekilen veya ters ışığın bulunduğu sahnelerde de gölgede kalmış alanlarda bile detayların eksik veya çok bariz olduğu iPhone 7 ile çekilmiş fotoğraflarda dikkatlerden kaçmayan ayrıntılardan bir tanesine oluyor. Kısacası, iPhone 7’de tek kamera olsa da, çekeceğiniz fotoğrafların kalite açısından iPhone 7 Plus ile çekilenlerden aşağıda kalır herhangi bir yanı olmayacaktır. Yalnızca kaliteyi bozmadan yakınlaştırma ve portre modu gibi iki özellikten yoksun kalacaksınız.

iphone 7 incelemeÖnde, Plus modelinde olduğu gibi 7 megapiksel çözünürlüklü FaceTime HD kamera yer alıyor. Otomatik bakış sabitleme ve geniş yelpazede renkleri yakalama gibi yeteneklerle de donatılan bu kamera bir uçtan bir uca daha detaylı ve gerçeğe yakın selfie fotoğraflar çekebilirsiniz. Retina ekranın tamamının anlık olarak aydınlatılması mantığıyla işleyen Retina Flash özelliği de mevcut. Böylelikle karanlık ortamlarda yüzünüzü azıcık daha belirgin kılan özçekim kareleri yakalayabilirsiniz. Ön kameranın 1080p Full HD video tescil desteği sunması da video jurnal çekenlerin epey hoşuna gidecektir.

iPhone 7 ile çektiğiniz fotoğrafları, iOS 10 ile birlikte yenilenen Fotoğraflar uygulaması tamamen daha uyumlu şekilde saklayabilirsiniz. Anlar olarak adlandırılan özellik tamamen çektiğiniz fotoğraflar tarih veya mekana tarafından düzenleniyor, hatta otomatik video klip de oluşturuluyor. Bu Vesile Ile üçüncü taraf uygulamaya ihtiyaç duymadan düzenli bir resim ve video kütüphanesi elde edebilirsiniz.

Yorum Yap