Advertising
Sosyal Medya 30 Kasım 2016, 02:41
Facebook’un Çin’de tekrar faaliyete geçirmek için sansür arabulucu geliştirdiği söyleniyor

Facebook’un Çin’de tekrar faaliyete geçirmek için sansür arabulucu geliştirdiği söyleniyor

Facebook Çin pazarında 2009’dan bu yana etkinlik gösteremiyor. Facebook’un iştiraklerinden biri olan Instagram’ın ülkedeki faaliyetleri ise 2014’ten bu yana engelli durumda. Oysa Çin büyük nüfusuyla, teknoloji dünyasındaki öteki pek çok şirket gibi, Facebook için de önemli bir potansiyel taşıyor. Dolayısıyla sosyal paylaşım sitesinin Çin’e geri dönmek namına incelemeler yapmasına şaşırmamak gerekiyor.

The New York Times’ta bulunan habere kadar, Facebook Çin’in sansür politikasına yerinde bir teknoloji üstünde çalışıyor. acilen kodu çalışanlar tarafından görülebilen bu aracın kullanılıp kullanılmayacağı veya Çin’in Facebook’a her yerde vize vermesi için tatmin edici olup olmayacağı merak ediliyor.

Facebook’un geliştirdiği aracın mevcut müdahale etme mekanizmalarından öbür olduğu söyleniyor. Bu vasıta sayesinde üçüncü tarafların da bir hikayenin veya muhakkak konuların Haber Kaynaklarında görülmesini engelleyebileceği belirtildi. Bu engellemenin devlet göre gelen bir istek olmadan yapılabilmesi de geliştirilen aracın farkları arasında yer alıyor. Facebook için Çin’de yeniden çevrim içi almak, daha fazla kişiye ulaşma hedefini gerçekleştirmek namına önem taşıyor.

Facebook Çin pazarına geri dönmek istediğini saklamıyor

Facebook, The New York Times kadar ortaya atılan iddiaya ilişkin olarak The Verge sitesine izah etme yaptı. Açıklamada sosyal paylaşım sitesinin Çin’e olan ilginisinin uzun süredir devam ettiği, ama ülkeye dair planların hangi teşebbüs çerçevesinde şekilleneceği konusunda bir karara varılmadığı belirtildi.

KAYNAK

THE NEW YORK TIMES, THE VERGE

Bu yazı senden önce 193 kez okundu.

Yorum Yap