Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Facebook: Yalan haberle mücadele için yapmamız gereken fazla şey var

Facebook: Yalan haberle mücadele için yapmamız gereken fazla şey var

Donald Trump’ın yeni ABD Başkanı seçilmesine tepki duyanların öfkelerinden nasibini bölge mecralardan birisi de Facebook olmuştu. Trump karşıtları, sosyal paylaşım sitesini yalan haberlerle ABD’nin yeni başkanının önünü açmakla suçlamıştı. Bir izah etme yayınlayan Facebook yalan haber probleminin varlığını kabul etti ve bu yönde yapılması gereken fazla şey olduğunun altını çizdi.

Şirketin yönetimden sorumluluk sahibi başkan yardımcısı Adam Mosseri’nin imzasıyla TechCrunch sitesine gönderilen açıklamada, Facebook’un hatalı bilgilerin yayılmasına karşı uğraş ettiği, ama bu konuda uzun bir yolun katedilmesi gerektiği belirtildi.

Facebook yalan haber kaynaklı problemlerle uzun süredir uğraşıyor

Facebook yalan haber problemiyle uzun süredir karşı karşıya. Sosyal paylaşım sitesinin algoritmik seçimler için reel editörlerini işten çıkarması da problemi alevlendirmişti. Örneğin, Trump’a yakınlığıyla bilinen bir televizyon kanalı olan Fox News’in spikerlerinden Megyn Kelly’nin Clinton’ı desteklediğine dair yalan bir haber Facebook üzerinden yayılmıştı. Buna karşılık, sosyal paylaşım sitesinin editörlerinin de görevde oldukları dönemde muhafazakar haber kaynaklarının içeriklerini engellediği iddia edilmişti.

ABD’nin yeni başkanı Trump’ın danışıklı dövüş teorilerine yatkınlığı ve muhafazakar medya kaynaklarına yakınlığı biliniyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Facebook’un haber ekosistemindeki yeri ve sorumluluğunun daha yakından izlenmesi mümkün görünüyor. Sosyal paylaşım sitesinin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg de yaptığı bir açıklamayla yalan haberle mücadele konusundaki sorumluluklarına dikkat çekmişti.

KAYNAK

TECHCRUNCH

Bu yazı senden önce 113 kez okundu.

Yorum Yap