Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Facebook yalan haber yazar siteler konusunda Google’ın izinden gidiyor

Facebook yalan haber yazar siteler konusunda Google’ın izinden gidiyor

Google’ın yalan haber yazan siteleri reklam ağından çıkaracağını açıklamasından kısa bir vakit daha sonra Facebook’tan da benzer bir karar geldi. Sosyal paylaşım sitesi, yalan haber yazar internet sitelerini Facebook Kitle Ağı reklamlarını kullanmaktan engellediği kaynakların arasına ekleyeceğini açıkladı. Laf konusu listede daha öncesinde aldatıcı içerikler barındıran ve illegal siteler bulunuyordu.

Facebook’tan konuya ilişkin olarak The Wall Street Journal’a yapılan açıklamada, reklam ağı ile ilgili kısıtlama politikalarının yalan haber yapan siteleri de kapsayacak biçimde genişletildiği belirtildi. Kuralları ihlâl eden sitelere karşısında süratli biçimde aksiyon alınacağının altı çizilirken, ekibin ayrıca yeni hem de mevcut yayıncıları kurallara uyumluluk konusunda yakından izleyeceği açıklama edildi.

Facebook, ABD başkanlık seçimlerinde oynadığı iddia edilen rol sebebiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Sosyal paylaşım sitesi, Demokratların aleyhine uydurulan yalan haberlerin yayıldığı bir numara mecra olarak değerlendirilmişti. Bu koşul bir takım coşmuş Demokratların Donald Trump’ın zaferinden Facebook’u sorumluluk sahibi tutmasına yol açmıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal paylaşım sitesinin seçimin kaderine etki ettiği iddiasını “çılgınca” olarak nitelemişti. Ama Facebook yalan haber ile mücadele konusunda daha fiziki adımlar atması gerektiğini de kabul etmişti.

Facebook yalan haber ile mücadele konusunda reklam kesintisi doğru aşama kaydedebilir

Facebook reklam kısıtlaması yönünde karar alarak yalan haberler ile çaba konusundaki niyetinin anlamsız olmadığını gözler önüne serdi. Oysa sorunun çözümü konusunda sosyal paylaşım sitesinin daha fiziksel adımlar atması gerekiyor.

KAYNAK

THE WALL STREET JOURNAL

Bu yazı senden önce 106 kez okundu.

Yorum Yap