Advertising
Sosyal Medya 27 Kasım 2016, 15:10
Facebook yalan haber ile mücadelede çekingen davranmakla suçlanıyor

Facebook yalan haber ile mücadelede çekingen davranmakla suçlanıyor

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinin arkasından yalan haber konusu, Amerikan kamuoyunun en yoğun biçimde konuşulan gündem maddeleri arasında yer alıyor. sosyal medya yalan haberlerin yayılmasının en önemli kaynağı olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook da bu tartışmaların göbeğinde yer alıyor. Yalan haberlerle yeterince uğraş edilmediği iddiasında eleştiri okları genellikle Facebook’a yöneliyor. Sosyal paylaşım sitesi, bu konuda yapılan eleştirilerin bazılarını kabul ediyor. Ancak seçim gibi manâlı olayların kaderini çizdiği iddiasına da karşısında çıkıyor.

Gizmodo tarafından yayınlanan bir haber ise Facebook’un yalan haber ile uğraş konusunda cesur davranmadığını savunanları, kızdıracağa benziyor. Sosyal paylaşım sitesinin yalan haberlerin yayılmasını engelleyecek bir güncelleme hazırladığı, ama bu güncellemeyi özellikle yayınlamadığı iddia ediliyor. Facebook’un bu kararının aşağı “muhafazakarları üzmeme” isteğinin bulunduğu öne sürülüyor.

Facebook’un popüler konuları yöneten ekibinin muhafazakar kaynaklardan gelen haberlerin öne çıkmasını engellediğinin anlaşılmasının arkasından ekiple yollar ayrılmıştı. Ekibin yerini alan algoritma ise yalan haberle çaba konusunda başarılı olamamıştı. Buna karşın, Facebook’un bir defa daha muhafazakarları öfkelendirmemek namına gerekli adımları atmadığı düşünülüyor.

Facebook yalan haber ile çaba konusunda atması gereken adımlar olduğunu kabul ediyor. Oysa sosyal paylaşım sitesinin CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un ABD başkanlık seçimlerinin kaderini yalan haberle değiştirdiği iddiasına karşısında çıkıyor.

Facebook yalan haber güncellemesini sakladığı iddiasını kabul etmedi

Sosyal paylaşım sitesi, Gizmodo’nun haberinde yer alan iddiayı ise belli bir dille reddetti. Şirket, Haber Kaynağında bir siyasi partiyi etkileyebilecek değişikliklerin yapılmasından kaçınılmadığını savundu. Yapılan açıklamada, Haber Kaynağının daha manalı ve doğru bilgileri sunması için sürekli bir çalışmanın yürütüldüğünün altı çizildi.

KAYNAK

GIZMODO

Bu yazı senden önce 110 kez okundu.

Yorum Yap