Advertising
Sosyal Medya 29 Kasım 2016, 02:32
Facebook Sahte Haberlerle Nasıl Mücadele Ediyor?

Facebook Sahte Haberlerle Nasıl Mücadele Ediyor?

İnsanların yanlış bilgi almasına sebep veren haberler için özel önlemlerin alındığı paylaşılırken bu doğrultuda önlemlerin nasıl sonuç vereceği merak ediliyor. Bilhassa Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yapılan başkanlık seçimlerinde tercih sonuçlarına karşın farklı ve hatalı haberlerin internet üzerinden yayılması bu konuda tedbir alınmasını zorunlu ülkü getirdi. Facebook göre yapılan açıklamalarda da böyle bir durumun kabul edilemeyeceği ve gerekli düzenlemelerin yapılarak bu alıcı içeriklerin yayılmasını önlenmeye çalışılacağı belirtildi.

Kullanıcı Verileri Önemseniyor

2015 yılı itibariyle kullanıcı verilerini daha önemli şekilde değerlendirmeye başlayan Facebook bu müşteri haberler için şikayetler üzerinden operasyon yapıyor. Bu nesil haberlerin daha az sosyal medyada yer alabilmesi adına özel bir yazılım da geliştiren ve Ağustos ayı itibariyle yazılımı kullanan Facebook bu nedenle iki kanaldan mücadelesini sürdürüyor.

Özellikle sahte haberlerin yazılım göre tespit edilmesi ve paylaşılmasının önlenmesi amaçlanıyor. Bu açıdan Facebook derhal iki ayrı mücadele kanalından sahte haberlerin yayılmasını önlemeye çalışırken önümüzdeki dönemlerde bambaşka yazılımların ve yöntemlerin de geliştirilebileceği düşünülüyor. Türkiye’de pek çok bambaşka sayfa ve grup üzerinden kişilerin yalnızca tıklayarak siteye erişim sağlaması ve bu girişten para kazanılması amacıyla çok öbür spekülasyonlar yapılırken sosyal medyada aralıksız yeniden bir spam dalgası oluşturuyor. Bu bakımdan Facebook kadar geliştirilecek yeni algoritmalar ve bu durumun önlenmesi yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan seçimler için değil dünya genelindeki önemli toplumsal olaylar için de önlem alınmasını sağlayacak.

 

Bu yazı senden önce 154 kez okundu.

Yorum Yap