Advertising
Sosyal Medya 6 Ocak 2017, 02:13
Facebook, Çıplak Tarihi Heykeli Kabul Etmedi

Facebook, Çıplak Tarihi Heykeli Kabul Etmedi

Facebook Çıplak Tarihi Heykeli Kabul Etmedi

İtalyan sanat tarihçisi ve yazan Elisa Barbari, İtalya’nın Bologna kentindeki Neptün Çeşmesi’nde yer alan bir Neptün heykelinin resmini yükledi. bununla beraber, Barbari Facebook sayfasını tanıtmaya çalıştığında acayip bir hata ile karşılaştı ve Facebook mevcut politikaları sebebiyle görsele izin vermedi.

Facebook, Barbari’ye “Görüntünün kullanımı, Facebook’taki reklamcılık kurallarını ihlal ettiği için onaylanmadı” biçiminde bir mesaj yayınladı. Olasılıkla heykelin çıplak bir şekilde üretilmiş olması, Facebook filtresine takıldı ve cinsellikle bağdaştırılan bu görüntü sistem göre engellendi.

Facebook Çıplaklıkta Sıfır Tölerans Mı?

Sanatsal ya da eğitimsel nedenlerden ötürü bile olsa, çıplak vücut görüntüleri ya da videoların kullanılması Facebook için yasaklanmış olabilir mi? Şu lahza için konuyla ilgili Facebook ’tan resmi bir yorumlama gelmediği için yaşanan sorunu tamamiyle bilemiyoruz. Ama Facebook tarafınadn geliştirilen ve görsel tanıma yazılımının yanlış bir karar verdiği konusunda devlete ait bir yorumlama da gelebilir.

Bu durum Barbari değin sanata ve tarihe bedel veren kişiler için de ciddi bir tepki getirdi. Pek fakat yapılan paylaşımlar ardından Neptün sanat eserinin sansür konusu olamayacağı noktasında Facebook niyet haline getirildi bile.

Birincil Yok!

Facebook kadar uygulanan engelleme ilk yok. Daha önce de ayrı fotoğraflar için sistem kadar engelleme getirilmesi dünya genelinde tepki çekmişti.

35 yıl önce bir petrol deposundaki bir patlamanın sonucu olarak yüzündeki kalıcı bere izini gösteren resim Facebook ’a yüklenememişti.

2016 yılında Vietnam Savaşı fotoğrafında bulunan teferruat da filtreye takılmıştı.

Her iki durumda da Facebook özür arzu etmek ve fotoğraflar için kriterleri değiştirmek zorunda kalmıştı. Bakalım şu anda neler olacak. 

Bu yazı senden önce 171 kez okundu.

Yorum Yap